Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Németországi támogatásból megvalósult projekteket
ellenőrzött egy négyfős küldöttség
Három teljes napot töltött Magyarországon szeptember első hetében egy négyfős németországi küldöttség. A delegáció tagjai a Német Szövetségi Belügyminisztériumot (BMI), a Stiftung Verbundenheit mit den Deutschen im Ausland-ot és a Szövetségi Közigazgatási Hivatalt (BVA) képviselték, vendéglátójuk pedig a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) volt. Ittartózkodásuk céljául azt tűzték ki, hogy a Németországból az MNOÖ-n keresztül a magyarországi német közösséghez az elmúlt öt évben érkezett támogatások felhasználását ellenőrizzék.
A nagyszámú megvalósult projektből összesen egy tucatnyit tekintettek meg: az MNOÖ elnökének, valamint a kulturális és az oktatási referensének kíséretében ellátogattak számos, a BMI által finanszírozott felszerelésekkel ellátott közösségi találkozó helyre – a mányi Leimen-házba, a veszprémi Német Házba, a pilisvörösvári Sváb Sarokba, a véméndi, a székelyszabari és a babarci közösségi házakba, valamint a városlődi Iglauer Park ifjúsági táborba –, ahol mások mellett a „SVUNG” közösségi médiaprojektben részt vevő magyarországi német fiatalokkal is találkozhattak. Többhelyütt azokat a népviseleteket és hangszereket is megtekinthették, amelyeket az egyes településeken működő kultúrcsoportok ugyancsak BMI-támogatásból szereztek be.
Az utazás további célja a magyarországi német intézmények megismerése volt, így a körút egyik állomásául a szekszárdi Magyarországi Német Színházat választották, ahol épp Shakespeare Szentivánéji álom című darabjának egyik jelenetét próbálták a művészek, amit a küldöttség a színházépület bejárása előtt meg is tekinthetett.
Szederkényben a tájházban tettek látogatást, ahol 2021-ben BMI-s támogatással történhetett meg az a leltározás, amelynek eredményeképpen a gyűjtemény végül működési engedélyt kaphatott.
A programba belefért továbbá a fekedi és a szekszárdi német tanösvény néhány állomásának bejárása is, elmondható tehát, hogy a Magyarországon töltött napok rendkívül tartalmasan teltek.
– 2019 óta vezetem elnökként az országos német önkormányzatot. Mivel röviddel a beiktatásom után kitört a koronavírus-járvány, ez mindössze a második ilyen jellegű esemény, amelyre személyes találkozás keretében kerülhetett sor – fogalmazott Englenderné Hock Ibolya. – Az első hasonló látogatás alkalmával csak a Belügyminisztérium képviselőit köszönthettük hazánkban. Örülök, hogy ezúttal nemcsak a támogatást nyújtó minisztérium, hanem a közreműködő szervezet és az elszámolásért felelős szerv is képviseltette magát. Fontosnak tartom, hogy mindnyájuknak bemutatkozhattunk, és még fontosabbnak gondolom azt, hogy nem csak online, hanem személyesen is. Azt tapasztaltam, hogy azáltal, hogy nemcsak a papírra vetett projekteket, hanem a sorok mögött rejlő embereket, közösségeket, ügyeket is megismerhették, a vendégeink megértették, hogy az általuk nyújtott támogatások jó helyre kerültek.
Englenderné Hock Ibolya elmondta, hogy a delegáció tagjai kiemelten méltatták az egyes településeken odaadóan dolgozó önkéntesek munkáját. Hangsúlyozta: meggyőződése, hogy az efféle alkalmaknál semmi sem magyarázhatja meg jobban a döntéshozóknak azt, hogy a magyarországi német közösség számára miért olyan fontosak ezek a hagyományaik, kultúrájuk, anyanyelvük megőrzését célzó kisebb-nagyobb projektek.
Forrás: MNOÖ