Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamA mi rózsafüzérünk - projektbemutató kiállítás a Német Nemzetiségi Múzeumban

A mi rózsafüzérünk – projektbemutató kiállítás a Német Nemzetiségi Múzeumban

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

2023 első felében a Tarjáni Német Nemzetiségi Általános Iskola országos pályázatot hirdetett meg Unser Rosenkranz / A mi rózsafüzérünk címmel. A pályázatra iskolás diákok alkotásait várták, amelyek a rózsafüzér motívumán keresztül saját településük, közösségük szellemi, kulturális, esetleg tárgyi örökségét mutatják be.

Az ötlet megálmodója Bachmann Ágnes, a tarjáni iskola pedagógusa, aki egyben a projekt vezetője is volt. Munkájában segítségére volt Schwarzingerné Fuchs Mónika, a német munkaközösség vezetője. Már az elején egy dolog biztos volt: A kész művek bemutatásának első helyszíne a tatai Német Nemzetiségi Múzeum lesz. A pályázat és a kiállítás a Tarjáni Német Nemzetiségi Önkormányzat és a múzeum évek óta tartó együttműködésének köszönhető, amelynek keretében már korábban is számos projekt látott napvilágot. Közösségi múzeumként működő intézményünk ugyanis kiemelten fontosnak tartja a nemzetiségi közösségek minél teljesebb bevonását a közgyűjtemény mindennapjaiba.

Hogy miért pont a rózsafüzér? Ez a gyönyörű, evangéliumi üzenetek megértését és az elmélyülést segítő vallási eszköz jó hívószó volt arra, hogy a gyerekek jobban meg akarják ismerni és érteni saját identitásuk vagy közösségük értékeit. 

Az Unser Rosenkranz / A mi rózsafüzérünk pályázatra végül 23 alkotás érkezett az ország 12 településéről, de a munkában összesen több mint 300 általános iskolást sikerült megmozgatni az elsőtől a hetedik osztályos korosztályban.

Köszöntőjükben Dr. Schmidtmayer Richárd, a Kuny Domokos Múzeum igazgatója, Waldmann-né Baudentisztl Éva, a megyei német nemzetiségi önkormányzat elnökasszonya, és Palatin Anna, a Tarjáni Német Nemzetiségi Általános Iskola igazgatónője, kiemelték annak fontosságát, hogy a gyerekek minél korábban kezdjenek foglalkozni nemzetiségük múltjának kutatásával, és élményszerűen tapasztalhassák meg az átörökített hagyományokat.

Intézményünk közösségi múzeumként talán eddigi legnagyobb kihívását kapta meg ezzel a projekttel, hiszen a kiállításmegnyitó időpontjához ragaszkodtunk, mert október 7-e, a Rózsafüzér Királynőjének ünnepe. Ehhez kapcsolódóan a rózsafüzéreket Szabó Zoltán, Tarján plébánosa áldotta meg.

Köszönjük a tatabányai Erkel Ferenc Zeneiskola Szicsó István vezette zenekarának és a Tarjáni Német Nemzetiségi Általános Iskola fellépő diákjainak a szívmelengető műsort.

A gyűjtést bemutató kiállítás november végéig látogatható a Német Nemzetiségi Múzeumban.

Német Nemzetiségi Múzeum, Tata

Fotó: Varga Edit, Kovács Mátyás

További képek >>>

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.