Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamA múltat megismerni

A múltat megismerni

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Diósd város idén több eseményen is megemlékezett a magyarországi németek betelepülésének 300. évfordulójáról.

A Diósdi Német Nemzetiségi Önkormányzat (DNNÖ) által a Diósdi Német Hagyományőrző Egyesület együttműködésével augusztus 4-én és 5-én megrendezett Diósdi Sváb napok elnevezésű rendezvény keretében – amelyen hagyományosan a nemzetiségi zene és tánc mellett a településen történelmi múlttal rendelkező baracktermelésre történő visszaemlékezésé a főszerep – a helyi közösségi házban nagy érdeklődés mellett Ritter György történész tartott érdekfeszítő előadást az Ulm környéki németek XVIII. századi Magyarországra történő betelepítésének okairól és körülményeiről. Ezt követően a jelenlévőknek Szamák György helyi lakos mutatta be levéltári kutatásainak eredményeit, valamint Diósd eredeti viaszpecsétjének hiteles másolatát. Az előadások után a DNNÖ elnöke, Oderszky László bejelentette, hogy a nemzetiségi önkormányzat Natta Antal néhai diósdi lakos emlékére a helyi németségért tett felbecsülhetetlen értékű munkássága elismeréseként díjat alapított, melyet a helyi német közösségért kiemelkedő, önzetlen munkát végzőknek adományoz a jövőben. Ezután a helyi svábság történetét bemutató kiállítást, benne két diósdi család teljes családfáját tekinthette meg a közönség.

A Diósdi Eötvös József Német Nemzetiségi Általános Iskola és a DNNÖ közös szervezésében november 10-én a diósdi németek betelepítésének 300. évfordulójára történő megemlékezést célul kitűző projektnapon vettek részt a nemzetiségi osztályos diákok. A gyerekek pedagógusaik segítségével hetekig készültek erre a napra, és szebbnél szebb alkotásokat készítettek: diósdi svábok betelepítését és életét ábrázoló képeket rajzoltak, festettek és ulmi dereglyéket, vagyis Ulmer Schachtel-eket hajtogattak, ragasztottak. Alkotásaik az iskolában kiállításra is kerültek. A projektnap délelőttjén Paszternák Lászlóné és Szamák György tartottak népismereti előadást a felsősöknek, az alsó tagozatos gyerekek pedig a szekszárdi Magyarországi Német Színház előadását tekinthették meg. Délután Márton-napi vigasságon vettek részt szüleikkel a tanulók, ahol a Biatorbágyi Fúvós Kisparti zenekar kíséretében Márton-napi dalokat énekeltek, majd a nemzetiségi tánccsoport, a Naprózsafa Tánccsoport, a Wunderkäfer Budaörsi Tánccsoport és a Marosvécsi Tánccsoport koreográfiáit csodálhatták meg a résztvevők, ezt követően pedig mindazok, akik kedvet kaptak a táncra, azok a Huszák Gézáné vezetésével ismerkedhettek meg a magyarországi német táncok lépéseivel.

A Diósdi Német Hagyományőrző Egyesület által november második felében megrendezett kiállítás keretében pedig Moser Ernő fafaragó „Diósdi sváb életképek” elnevezésű alkotásait tekinthették meg az érdeklődők. A falusi életet bemutató életképek mellett Moser Ernő korábbi munkái is láthatóak voltak, így többek között a Svábsors címet viselő kompozíció, az ulmi dereglye és egy svábház makettje. A tárlatot a diósdi német nemzetiségi iskola tanulói tárlatvezetéssel tekintették meg, az óvodások pedig játékos formában ismerték meg a kiállítást.

dr. Szűcs Anna Éva
Diósdi Német Nemzetiségi Önkormányzat 

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.