Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeBibliothekSteib György: A bonyhádi cipőgyár története

Steib György: A bonyhádi cipőgyár története

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Ismét egy ismeretterjesztő helytörténeti kötettel gazdagodott a Magyarországi Németek Könyvtára, mely ezúttal a bonyhádi cipőgyártás históriáját beszéli el.

Steib György 1940-ben született Bonyhádon. A helyi zománcgyárban közel negyven évet dolgozott mint gépésztechnikus, a Tolna vármegyei város ismert alakjává helytörténetíróként vált. Megjelent kötetei: A bonyhádi zománcgyár története (1973), Bonyhád 1956 (2001), A bonyhádi kórház története (2009), Zománcgyári centenárium 1909–2009. A zománcgyár archív tárgyaiból és dokumentumaiból üzemtörténeti gyűjteményt állított össze 1977-ben. A helyi televízió munkatársaként 1997 és 2010 között hetven bonyhádi személyről készített portréfilmet. Helytörténeti munkássága elismeréseként 2010-ben szülővárosa legrangosabb elismerésében, a Perczel-díjban részesült.

Az itt bemutatott mű egy gyártörténeti monográfia, mely korábbi összefoglalásokon alapszik és azok kiegészítésének igényével jött létre. A szerző hosszas könyv- és levéltári kutatásain túl segítségére voltak még azok a személyek, akik bármilyen képpel, illetve dokumentummal rendelkeztek a cipőgyárról. A korábbi feljegyzések a gyár irattárának anyagából, annak dolgozói visszaemlékezéseiből, illetve a gyáralapító Pétermann (később Péterfi) Jakab hagyatékából merítettek. Steib György emléket kívánt állítani Bonyhád ipari óriásának, továbbá felhívni a figyelmet a cipész mesterség fontosságára és részleteire. A gyártörténet elbeszélése után jelentős személyek életrajzai olvashatók a könyvben, valamint statisztikai adatok, jegyzőkönyvek és a cipész szakma kifejezéseinek értelmezése. A függelékben fényképek sokasága mutatja be a gyár dolgozóinak sokszínű életét, magát a cipőgyári életérzést. 

Ajánljuk ezt a kiadványt mindazoknak, akik megismernék eme fontos és a mindennapokhoz nélkülözhetetlen viseleti darab készítésének folyamatát, magát a cipészetet, illetve bonyhádi iparának történetét.

Steib György: A bonyhádi cipőgyár története
Bonyhád : Völgységi Tájkutató Alapítvány, 2021
330 oldal
Nyelv: magyar

Az ajánlóinkban szereplő könyvek (amennyiben nincs más feltüntetve kizárólag kikölcsönzés céljából) megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében.
További információ: info@bibliothek.hu
Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.