Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettSchőn Mária: A hajósi táj története a sváb földrajzi nevekben

Schőn Mária: A hajósi táj története a sváb földrajzi nevekben

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Egy helytörténeti ismeretterjesztő olvasókönyv jelent meg 2022-ben a német telepesek Hajósra érkezésének 300. évfordulója alkalmából, mely a Magyarországi Németek Könyvtárában is megtalálható.

Schőn Mária neve nem ismeretlen a helytörténet iránt érdeklődők számára, hiszen már nem egy kiadvánnyal örvendeztette meg a hajósiakat, és állított emléket egy-egy művével az ősöknek. Az említett jubileum alkalmából a falu közigazgatási területének földrajzi neveit gyűjtötte össze és rendezte egy kötetbe. Ezt a száraznak tűnő témát megfűszerezte számtalan történettel, mondával, mesével, gyermekkori emlékkel. A gyűjtőmunkát 1975-ben Harmath Lajosné kezdte meg, aki össze is állított egy 200 oldalas gyűjteményt. A hatalmas mennyiségű rendelkezésre álló anyagból az itt ajánlott műben is csak egy töredéke olvasható mindannak, amit a levéltárban ebben témában őriznek. Ez ösztönözheti a fiatalabb generációkat további, mélyebb kutatások megkezdésére, hiszen maradt még bőven feltárni való.

Ez a könyv bepillantást enged Hajós történetébe és történelmébe. Általa a hajósi embereket is megismerhetjük: Életük jelentős részét a földeken töltötték a határban, gondozták a szőlőt, a szántót és az erdőket. Minden évszaknak megvolt a jellegzetes tennivalója, melyhez igazodtak a népszokások, ünnepek is. Ennek köszönhetően ők tényleg úgy ismertek minden dűlőt, mélyedést és lankát, mint a saját tenyerüket; és mint ahogy az utcáknak és a tereknek a faluban nevük van, úgy a természet vájta jelenségeknek is nevet adtak valamilyen jellegzetességéről, tulajdonságáról. Elnevezéseik és történeteik alapján következtethetünk arra, hogy milyenek is voltak a hajósiak igazán: miket gondoltak, mi okozott örömet és bánatot nekik, mit tartottak fontosnak, mi milyen érzelmi reakciót váltott ki belőlük, ki mennyire volt módos vagy éppen szegény.

Nagy értéke a könyvnek a számos fénykép, térkép és rajz, melyek segítenek eligazodni az írás szövevényében és támpontot adnak az értelmezéshez.

Ajánljuk ezt a kiadványt nemcsak a hajósiaknak, hanem mindazoknak, akik őseik emlékét és munkáját tiszteletben tartva tevékenykednek azon, hogy elődeink ránk hagyott öröksége ne merüljön feledésbe.

Schőn Mária: A hajósi táj története a sváb földrajzi nevekben. Földrajzi és történeti olvasókönyv
Kalocsa : Viski Károly Múzeum Kalocsa, 2022
592 oldal
Nyelv: magyar

Az ajánlóinkban szereplő könyvek (amennyiben nincs más feltüntetve kizárólag kikölcsönzés céljából) megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében.
További információ: info@bibliothek.hu
Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.