Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamHa egy kígyó látogat el hozzád…

Ha egy kígyó látogat el hozzád…

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Becker Róbert legújabb kötetét, egy különleges mesekönyvet mutattunk be a Zentrum-Programme im HdU rendezvénysorozat legutóbbi eseményén a Magyarországi Németek Házában. Az íróval május 8-án este Schuth János, a Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetségének 1. elnöke beszélgetett.

Becker Róbert 1970-ben született Pécsett és a Baranya vármegyei Szederkényben töltötte gyermekkorát. A helyi nyelvjárást, melyet ő mint anyanyelvet sajátított el, akkor még az utcán is beszélték és ő a mai napig használja a hétköznapokban is. Szederkényi nyelvjárásban szintén publikált már a Neue Zeitung hetilapban és 2023 decemberében pedig ez a mesekönyve is megjelent ebben a tájszólásban. A kötet a Ti Hausschlange címet viseli, melynek illusztrálásában lánya, Becker Freya Saskia volt segítségére.

A történet alapjául egy régi monda szolgál, mely szerint nem szabad egy házba betévedt kígyót vagy csúszó-mászó állatot bántani, mert az balszerencsét hoz. Elrettentő példaként mesélték ezt a történetet sok magyarországi német közösségben: Ez adta az ötletet Becker Róbertnek is, hogy megírja Anna és a házi kígyó kalandját.

Történt egyszer ugyanis, amikor Anna szülei már elmentek a földekre dolgozni, hogy az otthon maradt kislányt megszólította egy kígyó, aki a küszöb alatt rejtőzött. Enni kért tőle, kenyeret és tejet, mint ahogy azt korábban a kislány édesanyja is megadta neki. Anna vonakodott, de végül az ételért cserébe megkapta a kígyó levedlett csodaszép színes bőrét. A probléma akkor kezdődött, amikor a házi kígyó, aki már évek óta ott élt, nagyon nagyra nőtt és már nem fért el a küszöb alatt, máshova viszont nem rejthette a kislány, mert félő volt, hogy a kígyó kieszi őket a vagyonukból, ha az ól közelébe engedi. Bántani nem bánthatta az állatot, mert az a monda szerint az ő életébe is került volna, így egy elátkozott helyzetben találták magukat. Egyetlen kiút maradt számukra csak, ha elmennek a kígyókirályhoz és az leveszi róluk a rontást. Így hát felkerekednek és útjuk során találkoznak segítőkkel, mint a bagoly vagy éppen Pál, a kisfiú, de nehézségekkel is szembe kell nézniük, mint az erdőben garázdálkodó banditák.

Az est folyamán ezekbe a kalandokba nyerhettünk betekintést, és bár a közönség soraiban nem ültek gyermekek, a felnőttek is ugyanolyan élvezettel és kíváncsisággal hallgatták a szederkényi dialektusban íródott, helyenként versekkel tarkított mesét. 

A könnyebb megértés érdekében készült a könyvhöz egy weboldal is, melyen irodalmi német nyelven olvashatjuk a történetet, kiegészítve hangfájlokkal, melyen az író fejezetenként olvassa fel  az eredeti, tájszólásban írt szöveget. Mindemellett a kötethez készült rajzok szintén megcsodálhatók az oldalon. 

Elekes Fanni

Fotók: Grund Lajos

〰〰〰〰〰

Szervezők:
Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár 
Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetsége 

Támogatók:
Magyarországi Németek Országos Önkormányzata
Miniszterelnökség a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül (NKUL-KP-1-2024/3-000590)

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.