Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
A régi hangszeres zenészek találkozója több szempontból is élő testamentuma az értékmegőrzésnek és a sváb hagyományok megélésének.
Három generáció muzsikusai léptek színpadra, legalább három emberöltő féltve őrzött hangszereivel, hogy bemutassák a családi ereklyeként apáról fiúra, esetenként leányra, öröklődő dallamokat.
Idén 20. alkalommal került megrendezésre a 2003-ban Heilig Ferenc és Fódi János által az ősi sváb hangszerek fennmaradásáért és a sváb népzenei kultúra továbbadásáért életre hívott rendezvény.
A találkozó elején Schmidt Gabriella, a Dunaszekcsői Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, és Kreisz László, a Magyarországi Német Ének-, Zene- és Tánckarok Országos Tanácsa (Landesrat) elnöke, köszöntötték a zenészeket és az érdeklődőket. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Hermann József, a Dunaszekcsői Német Nemzetiségi Önkormányzat alelnöke is. A szervezet elnöke beszédében kiemelte a Landesrat küldetését, mely szerint ahhoz, hogy a német nemzetiségi hagyományok fennmaradjanak, nem őriznünk, ápolnunk, hanem megélnünk kell a mindennapokban mindazt, amit őseink letelepedésükkor magukkal hoztak a Kárpát-medencébe. A minőség kötelez, erre buzdítja játékukban a muzsikusokat is, hogy ez adjon nekik motivációt és erőt a gyakorláshoz, zenei tudásuk csiszolásához.
Büszkék lehetünk arra, hogy a színpadon a legfiatalabb korosztály zenészeit is köszönthettük, akik a találkozó létrehozásakor még meg sem születtek. A sztereotípia, mely szerint ezeken a hangszereken főként az idősebb korosztály szeret csak játszani, vagy csak ők lennének képesek azokat megszólaltatni, Pappert Anna, Dani Balázs és Weisz Ádám játékát hallgatva szertefoszlott. Mindhárman ígéretes zenei tehetségek.
A helyszíni próbák során, a gombos harmonika-, szájharmonika-, citera-, cimbalom-, hegedűjáték és az énekszámok összehangolása után vált kerek egésszé a műsor, melyet a muzsikusok örömmel mutattak be a jelenlévőknek.
A műsor egy trió – Winhardt Ildikó, Kanyó György és Schlotter Ferenc – produkciójával vette kezdetét, melyet Winhardt Ildikó cimbalomjátéka varázsolt különlegessé. Őket követte az ifjabb generáció egyik tagja, a városlődi Weisz Ádám, akinek gombos harmonika játékában gyönyörködhettünk. Harmadik fellépőként Knipf Jánost Vaskútról hallhattuk, aki nagyapja 200 éves Wilhelm Lubich márkájú gombos harmonikáján mutatta be mi mindent tanult felmenőjétől, és amatőr zenészként hogyan őrzi a rábízott családi kincset.
Steinmann Vilmos Únyból egy eredeti, 1931-es kiadású gombos harmonikát szólaltatott meg. Szívhez szóló játéka megérintette a közönséget, mert mindazokról szólt, akik már nem lehetnek közöttünk. Őt ismét a fiatalabb nemzedék követte, a 16 éves Dani Balázs Bonyhádról stájer citerán játszott.
Az utána követő szálkai Pappert család élő bizonyítéka annak, hogy családon belül igenis tovább örökíthető a zene szeretete és művelése: Pappert Gábor és 10 éves lánya, Anna összecsiszoltan, könnyedén játszottak gombos harmonikán.
Következő műsorszámként énekes produkció következett, a Branauer Frauenchort hallhattuk a harmonikakíséretet Varga Kornél biztosította. A szombati találkozót az összes résztvevőből álló formáció közös öröménekléssel és -zenéléssel zárta.
Vasárnap reggel hagyományosan szentmisén vettek részt a jelenlévők a római katolikus templomban. A szertartás hangulatát emelte a mohácsi Singende Quelle kórus és a bólyi Hagyományőrző Kórus műsora. Köszönjük mindkét kórusnak a felemelő lelki élményt.
LandesratForum
További képek >>>
Foto: Attila Székely
A rendezvény a Német Szövetségi Belügyminisztérium (BMI), a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (LdU) és Magyarország Kormánya támogatásával valósult meg.