Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamSikeresen zárult a Landesrat harmonikatábora, teltház és vastaps a zárókoncerten

Sikeresen zárult a Landesrat harmonikatábora, teltház és vastaps a zárókoncerten

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Harmonikaszó zengett egy héten át minden nap a Mányi Leimen Ház környékén, melyet június 30. és július 6. között a harmonikatábor zenészei töltöttek meg élettel, zenével.

Idén is tartalmas, szakmai anyagokban gazdag program várta a muzsikusokat. Ez alkalommal plusz elemként került a programba az elméleti képzés, mely stabilan alátámasztja az amatőr zenészek tudását és szélesíti zenei látókörüket. A Magyarországi Német Ének-, Zene- és Tánckarok Országos Tanácsa (Landesrat) táborának két szakmai vezetője, Solymosi Dávid és Sax Norbert, közösen rajzolták fel a hét szakmai fejlődési ívét.

A muzsikusok az ország minden szegletéből érkeztek: Csepel, Nagyvázsony, Mány, Taksony, Budakalász, Csolnok, Vecsés, Dunaharaszti, Hidegkút, Pusztavám, Pilisvörösvár, Szigetcsép, Városlőd, Lábatlan és Leányvár települések képviseltették magukat. Külön örömmel fogadtak egy az idén első alkalommal táborozó fiatal zenészt és két „örökifjú” harmonikást, Tóth Tamást Pesterzsébetről és Mehringer Józsefet Bécsből. 

A tábor izgalmas része minden évben, hogy milyen zenei összhangot alkot majd az egy hét közös munka után a résztvevőkből ad hoc verbuválódott harmonikazenekar, hiszen ennek a formációnak nincsenek rendszeres próbái, egy évben mindössze egyszer találkoznak. A hozott tudásukat fejlesztik és csiszolják össze a tábor végére, és a zárókoncerten mutatják be mi mindent sikerült tanulniuk szakmai vezetőiktől és egymástól. Ez sokszor kihívások elé állítja őket, azonban mint idén is kiderült, ezeken sikeresen átlendültek. A jutalom nem is maradt el, hiszen teltház előtt, vastaps kíséretében koncerteztek a tábor végén.

Egy biztos, hogy a hozott tudást szakértő fülek formálták Solymosi Dávid és Sax Norbert személyében. Sax Norbert így értékelte a hét végén a közös munkát: „Az idei tábor alkalmával örömmel hallottam, hogy a zenekar egyre ízesebben, egyre pontosabban formálja meg a sváb dallamokat Solymosi Dávid jó hangulatú, céltudatos vezetésével, és az előző táborokban szerzett tapasztalatok beérésével.”

Sax Norberttel a kóruskísérés szakmai szempontjait elemezték, tapasztalatokat cseréltek. Részletesen átbeszélték a javasolt és a kerülendő helyzeteket. A megoldási javaslatokat rögtön közösen ki is próbálták. 

A sváb zenei világ egyik szaktekintélye, Kaszás Sándor, a Landesrat zenei szekciójának elnöke is ellátogatott a táborba. Tapasztalt oktatóként számos hasznos ötletet, technikát osztott meg a harmonikásokkal. Előadást tartott a magyarországi német fúvószene stílusjegyeiről, illetve több zenei stílussal is foglalkoztak: terítéken volt a polka, a keringő, a ländler, a mazurka, az induló és a gyorspolka, melyek közül a csolnoki Fódi János által hangszerelt Franzl polka és a Schön Walzer kiemelt fókuszt kaptak. Szó esett a dallam, a díszítés, a basszuskíséret szerepéről is, továbbá összevetették a harmonikazenekar és a fúvószenekar hasonlóságait és különbözőségeit.

A megbeszélt elméleti anyagot volt idő mindig a gyakorlatban is kipróbálni, megtapasztalni. A tábor a szakmai fejlődés mellett a közösségépítés, a közös élmények színtere is. Az összetartozás jegyében játszotta a zenekar a Du bist mein Freund című darabot, kifejezve azt a köteléket, mely az ország minden tájáról érkezett harmonikást összekapcsol egymással.

Az egy héten át tartó fejlődés és örömzenélés után a július 6-án este megrendezett zárókoncerten tették fel az „i”-re a pontot. Elsőként Farkas Antal szerzeményét, a soroksári indulót hallhatta a közönség,  majd a hét során részletesen kielemzett és begyakorolt Franzl polka következett.

A darabválasztásnál idén országhatáron túlra is kitekintettek. Számos olyan közkedvelt mű eredetét ismerhettük meg, melyekről eddig feltételeztük, hogy eredeti sváb dallamok. Ennek az is az oka, hogy a régi időkben a zenekarok hallás után tanultak meg darabokat. Amelyik megtetszett nekik, megtanulták, lekottázták maguknak és az eredetitől teljesen eltérő címet adtak neki. Ilyen például a Brauchst du einen Mann, Ilse?, melynek eredeti változata a Tausend süsse junge Mädchen című cseh polka. Hasonló történettel rendelkezik egy ismert német induló is, a Frohe Jugend Marsch, melyről szintén azt hitték, hogy egy eredeti magyarországi német darab.

A koncerten a zenekar egyik kedvenc darabjaként említette Solymosi Dávid a Südböhmische polkát. Ezt a darabot minden sváb településen ismerik és csillogó szemmel állítják róla, hogy „Na ez a mi zenénk!”. Számos címmel fut a darab, úgymint No. 2. polka vagy Pilisszentiváni polka, azonban mint megtudtuk, az eredeti egy cseh szerzemény. Büszkén idézte fel Solymosi Dávid, hogy 2019-ben Soběslavban a Landesrat harmonikazenekarnak alkalma nyílt épp a szerzőnek, Ladislav Kubésnek eljátszani saját darabját. Az akkori harmonikazenekar tagjai annyira megkedvelték ezt a művet, hogy azóta is folyamatosan repertoáron tartják.

A polkák mellett a tábor másik fő témája a keringő volt. Részletesen kidolgozták, elemezték a Schön Walzer-t, melyet a zárókoncerten végül gyönyörűen adtak elő. Szintén egy keringővel, a Treuer Klänge-vel emlékeztek meg a tábor szellemi atyjáról, az idén tavasszal elhunyt Geiger Istvánról. 

 „Akkor él a zene amikor játszák, ha féltve őrzik a fiókban a kottákat, akkor az meghal.”
/Geiger István/

Tanácsát megfogadva a Landesrat a két szakmai vezető munkáját egy-egy mohácsi kottagyűjteménnyel köszönte meg, mely fúvószenekari darabokat tartalmaz harmonika átiratban. Ezekkel a szerzeményekkel bővíthetik repertoárjukat. Fontos, hogy forgassák a kottákat, játsszák a régi sváb zenéket és ezzel is éltessék a hétköznapokban zenei kultúrkincsünket.

Nagy sikere volt a harmonikazenekarnak ugyanis kétszer is visszatapsolták őket, két ráadás számot is eljátszottak a muzsikusaink a közönség bíztatására.

A képzés a Német Szövetségi Belügyminisztérium (BMI), a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (LdU) és Magyarország Kormánya támogatásával valósult meg.

LandesratForum
Fotók: Székely Attila

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.