Zentrum.hu

Egy darabka otthon

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Dr. Maria Werthan, a Frauenverband im Bund der Vertriebenen e.V. elnöke hívott meg minket az Ungarndeutsche, donauschwäbische Frauen – gestern und heute (Magyarországi német és Duna-menti sváb asszonyok – tegnap és ma) című nemzetközi konferenciára 2024. augusztus 2-4. között a Bad Kissingenben található Heiligenhof Oktatási Központba.

A háború során és az azt követő években 14 millió németet deportáltak vagy űztek el Kelet- és Délkelet-Európából, valamint Kelet-Németországból. Nem térhettek vissza soha. A támogatás és segítségnyújtás ezekben a rendkívüli helyzetekben létfontosságú volt. Ezért 1959-ben elkötelezett nők megalapították a Frauenverband-ot, azaz a Nőszövetséget a Bund der Vertriebenen, vagyis az Elűzöttek Szövetsége részeként, hogy segítsék egymást és útmutatást nyújtsanak. Az egyesült Európában való békés együttélés szellemében a szövetség rendszeresen szervez utazásai és konferenciái során eszmecseréket, és találkozik a szülőföldjükön maradottakkal mind származási országukban, mind németországi szemináriumain. A Frauenverband 2023 májusában szervezett nemzetközi konferenciája például a budaörsi németekhez, a Jakob Bleyer Heimatmuseumba vezetett. Most pedig mi, budaörsiek és a Heimatmuseum csapata, előadóként vehettünk részt a szövetség idei találkozóján.

Augusztus 2-án, pénteken a konferencia elnöke, Dr. Maria Werthan bevezetője után izgalmas előadást hallgattunk meg tőle a Duna-menti sváb történelem identitásformáló pillanatairól. A következő előadó, Jürgen Harich, a Landsmannschaft der Donauschwaben, azaz a Duna-menti Svábok Szövetsége elnöke és középiskolai tanár érdekes betekintést nyújtott nekünk a magyarországi németek és a Duna-menti svábok 1919 utáni mozgalmas történetébe. Vacsora előtt Prof. Dr. Agatha Schwarz, az Ottawai Egyetem irodalom és modern nyelvek professzora online előadásán vehettünk részt, ahol a „Gyermekkor, háború és újrakezdés – a Duna-menti svábok élményei női szemszögből elbeszélve” elnevezésű témában mutatott be megható könyveket, továbbá ennek kapcsán beszélt a traumafeldolgozás különböző módjairól.

Augusztus 3-án, szombaton elsősorban mi, magyarországi németek álltunk a középpontban: Jaszmann Gabi kolléganőm, a Magyarországi Német Tájházak Információs Központjának vezetője bemutatta a legszebb helytörténeti tereket és hagyományőrző múzeumokat, amelyek a magyarországi német emlékezetkultúra szempontjából is igen fontosak. „Magyarországi német nők a lágerekben” című előadásomban hangsúlyoztam, hogy nekünk, az úgynevezett unokák nemzedékének kell az utókor számára megőriznünk, feljegyeznünk a deportált, elűzött és internált magyarországi német asszonyok sorsát. Ezen a szombat délelőttön megható (családi) történeteket hallhattunk Thomas Dappertől, a Kulturstiftung der deutschen Vertriebenen, vagyis a Német Kitelepítettek Kulturális Alapítványának sajtó- és közkapcsolati munkatársától „A jugoszláviai németek haláltáborai és a nemzeti szocialista kötődésű Duna-menti svábok narratívája” című előadásában, majd az előadások után értékes beszélgetéseket folytattunk a háború utáni évek a német kisebbséget érintő jugoszláviai, romániai és magyarországi következményeiről. Délután három workshopot tartottak: Jaszmann Gabi a néphagyományok és nyelvmegőrzés témában Becker Róbert „Ti Hausschlange” című meséjét dolgozta fel az érdeklődőkkel, Dagmar Österreicher néptáncot tanított, és honfitársainkkal, Szakács Andorral és feleségével, a budaörsi Zengl Ágnessel gulyáslevest főzhettek a résztvevők.

Vacsora után, majd másnap, augusztus 4-én reggeli után a műhelymunkák eredményeit ismertették és a konferencia céljait vitatták meg. „A búcsú nagyon szívélyes volt, és remélhetőleg még találkozunk” – írta Theresia Mann, a bretzfeldi Budaörser Heimatverein elnöke, partnermúzeumunk, a bretzfeldi Budaörser Heimatmuseum korábbi igazgatója. Mann asszonnyal, Werthan asszonnyal, Harich úrral, Dapper úrral és a találkozó konferenciájának számos résztvevőjével előremutató párbeszédeket folytathattunk, ezen kívül megtekinthettük mind a szudétanémetekről szóló színes fotókiállítást, mind a fürdővárost, Bad Kissingent.

Heiligenhof 1923-ban épült és 1952 óta a Sudetendeutsches Sozialwerk e.V., azaz a Szudétanémet Egyesület tulajdona. 2007 óta Heiligenhof oktatási központként és találkozási helyként a „Németek és keleti szomszédaik” témájú szemináriumokat szervez németországi és külföldi érdeklődők számára, és továbbra is elkötelezett a gyökerei iránt: „egy darab otthon az elűzetésben”.

Ezúton szeretnék gratulálni Dr. Mária Werthannak a sikeres heiligenhofi konferenciához, és átadni kedves köszönő szavait kollégáimnak és honfitársaimnak, különösen Jaszmann Gabinak és a Szakács házaspárnak: „Kedves Kati, te és a csapatod tökéletes programot nyújtottatok, előadásokkal, tánccal, mesemondással és finom gulyással”. Ez a három nap mindannyiunkat gazdagított!

dr. Gajdos-Frank Katalin,
a budaörsi Jakob Bleyer Heimatmuseum igazgatója

Fotó: Theresia Mann, dr. Gajdos-Frank Katalin

Exit mobile version