Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeFőhírFocizni és közben más kisebbségeket megismerni

Focizni és közben más kisebbségeket megismerni

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

A magyarországi német focicsapat már ötödik alkalommal vett részt az európai őshonos kisebbségek foci-Eb-jén. Ebből az alkalomból kérdezték a csapat szervezőjét, Koch Emilt.

– Mi is ez a rendezvény pontosan, és miért fontos rajta mindig részt venni?
– Az Europeada az európai őshonos kisebbségek labdarúgó-Európa-bajnoksága, amelyet az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) szervez. A tornán kb. ezren vesznek részt egész Európából. Mivel ez egy focitorna, ezért természetesen a futball kerül előtérbe, de a résztvevők megismerhetik a többi kisebbséget, tapasztalatot cserélhetnek és egy életre szóló élménnyel gazdagodhatnak. Ez már az ötödik torna volt, és mi vagyunk azon kevés csapatok egyike, akik kezdettől fogva mindig megmérettették magukat. Nagyon fontosnak tartom, hogy a magyarországi német csapat egy ilyen nagy rendezvényen részt vegyen és megmutassa, hogy mi is egy aktív nemzetiség vagyunk. Természetesen az is egy lényeges szempont, hogy a résztvevő fiatalok így más kisebbségeket is megismerhetnek és saját maguk tapasztalhatják meg, milyen sokszínű is Európa.

Hol került megrendezésre idén a torna? Mit lehetett ott a mérkőzéseken kívül még csinálni?
– Idén az Europeada a német-dán határrégióban, négy különböző kisebbség – a németországi dánok, a romák, a frízek és a dániai németek – közreműködésével került megrendezésre. A megnyitó ünnepségen és a kulturális napon kívül lehetőségünk volt ebben a régióban körülnézni, illetve a mérkőzések előtt és után az ellenfél csapatokkal beszélgetni.

Foto: EUROPEADA/Tim Riediger

Hogyan állt össze a csapat? Hová valósiak a csapattagok? Hogyan lesz csapat az ország különböző régióiból érkező játékosokból?
– Az együttes magját a 2016-os és a 2022-es tornán résztvevők alkották. Ez egy jó alap volt, de sokan azóta abbahagyták az aktív futballt vagy sérültek voltak, ezért új játékosokat is be kellett építeni a csapatba. Schweitzer Norbert edző és Schneider Viktor játékos választották ki a hiányzó játékosokat az elmúlt négy-öt hónap során. Sajnos csak egy barátságos mérkőzést tudtunk játszani, de már ott az öltözőben érződött, hogy a csapatszellemmel nem lesz problémánk. A játékosok főként Baranyából és az északi régióból érkeztek.

A magyarországi német csapat (Fotó: Schweitzerné Hornicz Bernadett)

Milyen eredménnyel végzett a csapat, ki nyerte a tornát?
– Ismét egy viszonylag erős csoportba kerültünk, mint ahogy az előző években is. A romániai magyarokkal, az olaszországi szlovénekkel és a későbbi győztes friuliakkal kellett megmérkőznünk először. Az első meccsen két góllal vezettünk, de sajnos nem tudtuk az előnyünket tartani és 3:2-re kikaptunk a jobb kondícióban lévő csapattól. A második mérkőzésen az olaszországi szlovének ellen egy szűk 2:1-es győzelmet arattunk, és a harmadik napon jött a torna legerősebb csapata, akik ellen nem sikerült meglepetést okoznunk. A helyosztókon egy döntetlen után jött egy 7:3-as siker. Azaz a végén két győzelem, két vereség és egy döntetlen volt a mérlegünk.

Ötödik alkalommal indult a magyarországi német csapat a kisebbségek foci-Eb-jén (Fotó: Schweitzerné Hornicz Bernadett)

– Mit visznek a résztvevők magukkal a torna után, hogyan tud ebből a magyarországi német közösség profitálni?
– Úgy gondolom, már az, hogy a magyarországi németek egy ilyen színvonalas tornán részt vesznek és mutatják, hogy jelen vannak, önmagában is presztízsértékkel bír. A játékosok minden bizonnyal életre szóló élményekkel gazdagodnak, és meg vagyok győződve arról is, hogy ezután a privát életükben is tartani fogják egymással a kapcsolatot függetlenül attól, hogy az országi déli vagy északi részén élnek.

Köszönjük a magyarországi német csapatnak a részvételt, Emilnek a szervezést, a Német Szövetségi Belügyminisztériumnak (BMI) és a FUEN-nek pedig az anyagi támogatást.

Forrás: MNOÖ

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.