Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamCsaládi nap a Koch Valéria Iskolaközpontban – Közösségépítés a felső tagozaton

Családi nap a Koch Valéria Iskolaközpontban – Közösségépítés a felső tagozaton

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Új hagyomány születhet: október 12-én első alkalommal szerveztek családi napot a pécsi Koch Valéria Iskolaközpontban. A kezdeményezés célja a felsős diákok, szüleik és tanáraik kötetlen együttléte, kapcsolatuk erősítése volt.

Színes programokkal gazdagított családi napot tartottak a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata által fenntartott, német nemzetiségi kéttannyelvű képzést nyújtó iskolában; a hagyományteremtő szándékkal megrendezett összejövetel célja: nyitni a közösség felé, ezzel is biztosítva a szülők számára, hogy betekintést nyerjenek gyermekeik iskolai életébe. 

– Szerettük volna, ha a koronavírus-járványt követően a szülők újra közelebb kerülnének az intézményhez, ha megismerik a tanárokat, az osztályokat, és a diákokkal közös élményt szereznek – mondta Halász Gabriella, az osztályfőnöki munkaközösség vezetője. A rendezvény fókuszában elsősorban az 5-8. évfolyam állt: azok a felső tagozatos általános iskolás diákok, akik jellemzően nehezebben vonhatók be délutáni programokba. – Míg a kisebbeknél még erős a szülői jelenlét, a gimnazisták pedig már önállóbbak, a felsősök egyfajta átmeneti állapotban vannak, amikor ugyan már nagyobb szabadságot kapnak, ám a körükben még fontos a tudatos közösségépítés – emelte ki a szervező a kezdeményezés mögötti elgondolás lényegét. 

A családi nap programkínálata rendkívül színes volt. A résztvevők házi készítésű lekvárokkal és szörpökkel versenyezhettek, a sportpályán bográcsban főtt a már messziről finom illatokat árasztó paprikáskrumpli, és népi játékok, kézműves foglalkozások is várták a gyerekeket és a szülőket. Az interaktív iskolabejárás során a felnőttek is újra felfedezhették az intézmény rejtett zugait, és a gyerekekkel együtt tartalmas élménnyel gazdagodtak. Emellett az általános iskola úgynevezett piros aulájában zsibvásárt rendeztek, amelyen a diákok lelkes közreműködésével régi játékok, könyvek és társasok cseréltek gazdát. 

Tímea, aki szülőként vett részt az eseményen, pozitívan értékelte a programot: – Nagyon hasznosnak tartom ezt a kezdeményezést, nagyszerű, hogy a családok, az osztályok együtt lehetnek. Ez a korosztály még alsó tagozatos volt, amikor a koronavírus sok mindentől megfosztotta őket. Az efféle programokkal legalább részben vissza lehet hozni azt, amit elveszítettek. Csak gratulálni tudok, és biztatom a szervezőket, hogy folytassák a jövőben is.

Az iskola egyik diákja, Janka, szintén pozitív élményekkel gazdagodott: – Nagyon tetszik! Szeretek csuhéból virágokat készíteni, és a csoportos versenyeket is rendkívül élvezem. Szerintem ez nagyszerű program!

Noémi azért tartotta különösen hasznosnak az eseményt, mert azzal, hogy gyermeke az idén került az ötödik osztályba, a szülők többségét ez idáig nem ismerte: – A mai délelőtt kiváló alkalom arra, hogy megismerkedjünk egymással. Remélem, a jövőben is lesz ilyen lehetőség!

Ákos és Rajmund, két felsős diák, ugyancsak lelkesen ismerkedtek a helyszínekkel: – A kóstolók nagyon jók, és még a méhészsarokba is ellátogattunk. A sportversenyeket ugyan kihagytuk, de azon kívül mindent ki fogunk próbálni.

A program zárásaként standszépségverseny és táncház szórakoztatta a jelenlévőket, akik végül közösen költhették el a szülők, nagyszülők által készített, üstökben, bográcsokban főtt paprikáskrumplit. Az első visszajelzések alapján a szervezők nagy örömmel vették tudomásul, hogy a szülők és a diákok is aktívan részt vettek az eseményen, ami szerintük jó indok arra, hogy a családi nap a jövőben állandó programmá váljon az iskola életében – hasonlóan a már régóta hagyományos svábbálhoz.

Koch Valéria Iskolaközpont

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.