Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) és a Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ (UMZ), mint az itt bemutatott projekt szervezői a kezdeményezéssel a következő célokat követték: Egyrészt lehetőséget kívántak teremteni a magyarországi német szerzők számára műveik publikálására, másrészt könnyebben hozzáférhetővé kívánták tenni a legújabb műveket a pedagógusok és az érdeklődők számára. Összesen 22 szerző támogatta ezt az elképzelést, és adta közre műveit, elsősorban oktatási célokra. A digitális felületen a pedagógusok választhatnak olvasmányokat tanórákhoz, szavalóversenyekhez és ünnepi alkalmakra.
A három szakértő – mindegyikük a Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetségének (VUdAK) tagjai, közülük ketten szerzőként is ismertek – által kiválogatott, illetve témák és korcsoportok szerint csoportosított művek az elmúlt tíz évben íródtak. A régi, jól ismert témák, a nyelvhasználat és a haza mellett nagy hangsúlyt fektettek olyan modern gondolatokra is, mint a természet/védelem, szerelem vagy ifjúság, amelyek a mai fiatalokat jobban megszólítják. A műveket elsősorban négy célcsoportnak ajánlják: óvodásoknak, alsó és felső tagozatos általános iskolásoknak, valamint középiskolásoknak. Mindenki saját ízlése szerint választhat olvasmányokat.
Bevezetésként – és útmutatóként – az érdeklődők elolvashatják Horst Lambrecht Über unsere Literatur – Anmerkungen zur ungarndeutschen Literatur nach 1945 című tanulmányát. A szerző 13 fejezetben, különböző szempontok szerint tematizálja a magyarországi német irodalom fejlődését, mint például „olvasók nélküli irodalom” és „törekvések nélküli irodalom”. Kitér a művészek családjára és arra a dilemmára is, hogy magyar vagy német nyelven írjanak-e műveket. A tárgyalt szempontok segítségével könnyebben értelmezhetjük a művek keletkezésének motivációit és hátterét.
A kezdeményezés egyik mozgatórugója a fenntarthatóság kettős értelemben is megvalósul, hiszen ez a digitális antológia a legutóbbi, tíz évvel ezelőtt egy TÁMOP-projekt keretében összeállított irodalmi gyűjtemény folytatásának is tekinthető. Másrészt ez az antológia az elkövetkező években új művekkel és egy didaktikai feladatlapokat tartalmazó tanári kézikönyvvel fog bővülni, mely figyelembe veszi a gyerekek és a tanulók nyelvi fejlődését és egyéb készségek fejlesztését is. A kísérőanyag összeállításakor arra is ügyelni fognak, hogy a célcsoportot – az alfa- és a zé-generációt – a számukra leghatékonyabb, legvonzóbb platformokon keresztül érjék el. Az antológia az olvasási motiváció ösztönzésére is hivatott.
Kedvet kapott a magyarországi német művek olvasásához? Böngésszen szabadon a platformon! A digitális antológia elérhetősége: https://digitaleanthologie.umz.hu/
A platform a Német Szövetségi Belügyminisztérium (BMI) szíves támogatásával jött létre.