Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeFőhírFiatal fúvószenész tehetségek csillogtatták meg tudásukat az ifjúsági fúvószenekarok 9. országos minősítő...

Fiatal fúvószenész tehetségek csillogtatták meg tudásukat az ifjúsági fúvószenekarok 9. országos minősítő fesztiválján

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Fiatal fúvószenész tehetségek mérették meg magukat az ifjúsági fúvószenekarok 9. országos minősítő fesztiválján november 16-án, Biatorbágyon.

Az első alkalommal 1995-ben megrendezett minősítő fesztivál célja az volt, hogy a fiatalokkal ne csak megszerettessék a német nemzetiségi fúvószenei stílust, hanem ösztönözzék őket arra is, hogy saját ízlésüknek megfelelően, új hangzásvilágban szólaltassák meg az ősi dallamokat. A Magyarországi Német Ének-, Zene- és Tánckarok Országos Tanácsa (Landesrat) minősítőin háromévente szakmai zsűri előtt adhatnak számot tudásukról, hogy folyamatos visszajelzés mellett csiszolhassák tovább egyéni zenei megoldásaikat. Ezeken az alkalmakon mindig egy kicsit a karmesterek is „vizsgáznak”, hiszen ezek a fiatal zenészek az ő útmutatásaikat tükrözik vissza játékukban, előadásmódjukban. 

Az idei országos fesztivál különlegességeként egy harmonikazenekart, mégpedig a Bólyi Harmonika Együttest is meghallgathattuk a gálaműsor keretében. A versenyprogramban színpadra lépett az Újpetrei Ifjúsági Fúvószenekar, a Vecsési Ifjúsági Fúvószenekar és a Budafoki és Érdi Zeneiskola Fúvószenekara is.

A rendezvény hangulatindító dallama, a Franzl-polka volt, melyet Kaszás Sándor Országos Nemzetiségi Főkarmester vezényletével hallgathattunk meg. 

Kocsis József, Biatorbágy polgármestere köszöntőjében elmondta, hogy Biatorbágyon aktívan őrzik és meg is élik hagyományaikat a német nemzetiségi egyesületek. A helyi oktatási intézmények révén már kisgyermekkortól biztosított számukra nyelvük és kultúrájuk gyakorlása.

Ezt követően Kreisz László, a Landesrat elnöke kihangsúlyozta annak fontosságát, hogy nemzeti himnuszainkat is igényesen, szakmai gondossággal tudjuk megszólaltatni hangszereinken. Ez a nemzeti és nemzetiségi érzés megélésének egy alternatív formája. Majd köszöntötte és bemutatta a fesztivál zsűrijének tagjait, Makovecz Pált, a Budapesti Szent István Zeneiskola és Szakgimnázium igazgatóját, Kaltenecker Gábor hangtechnikust és Kaszás Sándor Országos Nemzetiségi Főkarmestert, a zenekari szekció elnökét.

Elsőként az Újpetrei Fúvószenekar lépett színpadra Szőke Sándor karnagy vezénylésével. A helyi zeneiskolai oktatással elérték, hogy a kisiskolás felnövekvő nemzedék is szerepet kapott a zenekarban és így 17-25 fő a jelenlegi létszámuk. Repertoárjuk főleg hagyományos német nemzetiségi fúvószenei dallamokból áll, de szívesen játszanak fúvószenekarra írt modern darabokat is. Örömükre szolgál, hogy a zene segítségével sikerül a fiatal zenészekből közösséget kovácsolniuk. 

A minősítő második zenekaraként a Bólyi Harmonika Együttest hallhattuk Ladóczki Aranka vezetésével. Az együttes már 24 éve működik és folyamatosan vonja be köreibe a Bólyi Művészeti Iskola harmonika szakos növendékeit. Komoly fellépéseket tudhatnak már maguk mögött bel- és külföldön egyaránt: szerepeltek Baranya vármegye településein, valamint Szlovákiában, Németországban, Svédországban, Franciaországban és nagyobb hazai fesztiválokon is. Repertoárjukban fontos helyet foglalnak el a magyarországi német nemzetiségi dalok és harmonikadarabok. A minősítőn programjukkal az idén száz éve született Gász Mihály életműve előtt tisztelegtek, aki Mohács és környéke zenei életének máig meghatározó alakja, zenekarvezető, zenepedagógus, harmonikaművész volt. A harmonikazenekari feldolgozásokat Umstädter Ervin, himesházi harmonikatanár készítette.

Következő zenekarként a Vecsési Ifjúsági Fúvószenekar adta elő műsorát Szabó Imre karnagy vezetésével. Idén harmadik alkalommal vesznek részt a fesztiválon a vecsési fiatalok, 2016-ban és 2019-ben is már jelen voltak a Landesrat-minősítőkön, ahonnan mindkét alkalommal kiemelt arany oklevéllel tértek haza.  

A produkciók sorát a Budafoki és Érdi Zeneiskola Fúvószenekara zárta Szabó János és Zwickl Ágoston vezetésével. A Budafoki Nádasdy Kálmán Alapfokú Művészeti Iskola, a Bocskai István Református Oktatási Központ budafoki kihelyezett tagozata és az érdi Lukin László Alapfokú Művészeti Iskola Egyesített Fúvószenekara 2022 őszén alakult projektzenekarként, hogy 2023 tavaszán az országos zenekari versenyen részt vegyen. Az együttműködést siker koronázta, az Oktatási Hivatal által kiírt országos zenekari versenyen harmadik helyezést ért el az együttes ifjúsági fúvószenekari kategóriában. A formáció azóta is fennáll és sikeresen folytatják közösen a szakmai munkát. 

A versenyprogramot követően, amíg a zsűri meghozta a döntését, a SpeckBaum zenekar szórakoztatta a közönséget, majd Makovecz Pál, a zsűri elnöke összegezte a fesztiválon szerzett benyomásait. Beszédében elmondta, hogy nagyra értékeli és örül annak, hogy a fiatalok az online világ számos káros hatása ellenére is összegyűlnek, hangszereken játszanak és egy közösség aktív tagjaként élik meg mindennapjaikat. Nem is gondolják, hogy a zenekar közösségében milyen olyan készségekre tesznek szert, melyeket sok más területen is használhatnak majd életük során. A mai énközpontú világban a kollektív mi-tudat, az egyéni érdekkel szemben a közösségi érdek szerepe megerősödik. Az összjáték, a másik zenészre való figyelés, az együttműködés és az alkalmazkodás alapvető készségként épülnek be a fiatal zenészek egyéniségébe. Üdvözli a zenekarban játszó fiatalok tehetségét és kitartó munkáját még akkor is, ha a minősítő zsűri esetleg praktikus tanácsokkal látja el a zenekarvezetőket. 

Kreisz László záróbeszédében mindezt kiegészítette a Landesrat mottójával, vagyis egy olyan közösségre utalt, ahol a fejlődést a zenén, a táncon és az éneken keresztül élményként élik meg a kultúrcsoportok. A fiatal zenészeknek is épp ezt kívánja, hogy a közös élmény kovácsolja össze őket igazi fúvószenekarrá, hogy egy vidám, elkötelezett generáció kövessen bennünket, akik magukban hordozzák és megélik örökségüket.

A versenyprogram eredményei alapján a zsűri kihirdette a zenekarok pillanatnyi tudásszintjét tükröző minősítéseket és hogy ebben az évben ki viheti haza magával a fesztiváldíjat. 

Vecsési Ifjúsági Fúvószenekar a kitüntetéses arany minősítése mellett a 2024-es év Fesztiváldíját is elnyerte, valamint őket éri a megtiszteltetés, hogy 2025-ben az MNOÖ gálaprogramját színesíthetik fúvószenei tudásukkal.  

Bólyi Harmonika Együttes szintén kitüntetéses arany, az Újpetrei Ifjúsági Fúvószenekar ezüst és a Budafoki és Érdi Zeneiskola Fúvószenekara bronz fokozatú minősítésben részesültek. 

Igazán értékes és egyben kellemes hangulatú napot tölthettünk együtt, megízlelhettük a fiatal zenészek újító zenei megoldásait, egyedi hangzásvilágát. 

A rendezvény a Német Szövetségi Belügyminisztérium (BMI), a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) és Magyarország Kormánya támogatásával valósult meg.

LandesratForum

Fotó: Székely Attila
További képek >>>

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.