Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Pécsett tartották
a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata
kihelyezett ülését
Különleges jelentőséggel bírt a november 22-e és 24-e közötti időszak a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának életében, hiszen újra sor került a háromnapos kihelyezett ülésre. Ez a három nap sokéves hagyományt követve adott alkalmat fontos eszmecseréknek és stratégiai megbeszéléseknek – ezúttal Pécsett, a Koch Valéria Iskolaközpontban. Az eseményen nem csupán az MNOÖ közgyűlésének tagjai, hanem az önkormányzati hivatal munkatársai, a regionális irodák képviselői, a vármegyei német nemzetiségi szervezetek vezetői és további meghívott szakemberek is részt vettek.
Az évente egyszer megtartott kihelyezett üléseket felváltva Pécsett, illetve Baján tartják meg – ezúttal az országos német önkormányzat által fenntartott Koch Valéria Iskolaközpont adott otthont a rendezvénynek.
Idén sajnos csonttörése miatt nem lehetett jelen Englenderné Hock Ibolya elnök, távollétében Schubert Olívia, a főállású helyettese vezetésével zajlott a közgyűlés ülése és az a több részből álló tanácskozás, amelynek fókuszában az önkormányzat stratégiája mentén indított, illetve tervezett projektek áttekintése, valamint a 2022-es népszámlálás eredményeinek tudományos elemzése állt.
Péntek este öt munkacsoport-vezető foglalta össze mindazokat az elmúlt egy év során elindított, illetve lezárult kezdeményezéseket, amelyek az MNOÖ politikai, oktatási, kulturális, kommunikációs és ifjúsági stratégiája alapján valósultak meg.


Szombaton délelőtt ülésezett a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának közgyűlése. A hazai németség legfőbb döntéshozó testülete először az MNOÖ idei költségvetésének negyedik módosítását vitatta meg. A megszavazott változtatások az önkormányzati intézmények működésének hatékonyabb támogatását és a pénzügyi stabilitás biztosítását célozzák.
A közgyűlés a továbbiakban jobbára technikai jellegű ügyeket tárgyalt: először a vagyonkezelési szabályok módosítását. Az előterjesztésben szereplő változtatások célja a meglévő szabályozás pontosítása és aktualizálása volt. A megszavazott javaslatok a vagyonkezelési folyamatok biztonságának és fenntarthatóságának elősegítésére irányulnak.
Napirendre került a közgyűlési és bizottsági tagok jelképes tiszteletdíjának újraszabályozása is. Ezt követően a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata közgyűlése 2025. évi munkatervének megvitatása következett, majd a testület megszavazta a hivatali működésében jövőre beiktatandó adminisztratív szüneteket is. A grémium tagjai ezután részletesen tájékozódhattak arról, hogy az országos német önkormányzat, illetve települési német önkormányzatok fenntartásában működő köznevelési intézmények milyen mértékben részesültek idén állami rezsikompenzációban. A nyílt ülés végén a testület megszavazta azt az MNOÖ elnöke és elnökhelyettese által előterjesztett dokumentumot is, amely az Önkormányzat idei őszi tevékenységeiről szóló beszámolót tartalmazza. A dokumentumból kiderült: valamennyi kulcsterületen megvalósultak kisebb-nagyobb események, kezdeményezések, illetve fejlesztések, amelyeknek az MNOÖ vagy gazdája, vagy meghívott résztvevője volt.
Zárt ülésen született végül döntés arról, hogy a január 25-i országos gálán kik részesülnek a magyarországi németek legmagasabb kitüntetéseiben.
A háromnapos kihelyezett ülés második napja eseménydúsnak bizonyult: a tanácskozás után kulturális élmények következtek. Szombat délután a résztvevők Székelyszabarra utaztak, ahol egy különleges helyi látnivalót tekintettek meg: a néhány éve átadott német tájházat.






A székelyszabari tájház egy igazi ékkő, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek a helyi németek egykori életébe és mindennapjaiba. Gazdag gyűjteményének és rendkívül ötletes és izgalmas interaktív elemeinek köszönhetően az odalátogatók megismerhetik a helyi „sváb” hagyományokat, szokásokat, mesterségeket, berendezési és használati tárgyakat.
A nap zárásaként a vendégek Babarcra látogattak, ahol ízletes vacsora mellett folytathatták a napközben megkezdett beszélgetéseket. A hangulatot harmonikaszó tette még különlegesebbé: Kresz Antal igazi sváb dallamokat hozott, amelyekre az asztaltársaság énekelt.
A kihelyezett ülés második napja tehát nemcsak a közösségi döntéshozatal és a jövőbeli tervek megvitatásának, hanem a kulturális hagyományok őrzésének és az összetartozás-érzés erősítésének jegyében is telt.
Az országos német önkormányzat háromnapos kihelyezett ülésének zárónapja is tartalmas programmal várta a résztvevőket: az esemény lehetőséget biztosított arra, hogy a magyarországi német közösség vezetői betekintést nyerjenek a közösséget érintő legújabb fejlesztésekbe és kutatási eredményekbe.
A nap első programpontjaként az MNOÖ illetékes referensei, Erdélyi-Pfiszterer Angelika és Radóczy Károly bemutatták a Német Szövetségi Belügyminisztérium (BMI) által támogatott, idén megvalósult, illetve a jövő évre tervezett projekteket. Az előadók egyetértettek abban, hogy ezek a kezdeményezések jelentős hatást gyakorolnak a helyi német közösségek fejlődésére, mert helyben élők bevonásával és aktív részvételével valósulnak meg.
Később a 2022-es, a magyarországi német közösség számára kiemelt jelentőséggel bíró népszámlálás kutatási eredményeinek bemutatása következett. Az előadás során Morauszki András, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézetének tudományos munkatársa a legfrissebb statisztikai adatokat elemezte, feltárva a közösség aktuális demográfiai helyzetét és fejlődési irányait. A kutatások rávilágítottak a közösség előtt álló kihívásokra is, valamint arra, milyen közös stratégiák szükségesek a hagyományok megőrzése és az identitás erősítése érdekében.
Az esemény zárása előtt elhangzott: a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata továbbra is kiemelt feladatának tekinti az ilyen jellegű találkozók szervezését, amelyek nemcsak tájékoztatást nyújtanak, hanem erősítik a közösséghez tartozás érzését is.
Köszönet a Német Szövetségi Belügyminisztériumnak a kihelyezett ülés támogatásáért!
Forrás: MNOÖ-sajtó