Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Wittmann György szemüvegén keresztül mutatja be
a helyi német közösséget a budafoki nemzetiségi tanösvény
December 17-én Budafokon, ünnepélyes keretek között adták át a főváros első, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) tanösvényhálózatának részét képező 18. német nemzetiségi tematikus utat. A közel két kilométer hosszú útvonal Budafok gazdag német történetét, kultúráját és hagyományait mutatja be. Az állomásokon elhelyezett kétnyelvű táblák, valamint az azok tartalmát kiegészítő kísérőfüzetek segítik a látogatókat a helyi örökség megismerésében, miközben oktatási és szórakozási lehetőséget is nyújtanak minden korosztály számára.
Az állomásokat összekötő vezérmotívum a Budafokon élt és alkotott Wittmann György író személye, a Die Holzpuppe (A fabábu), a Das Jahr der Flut (Az árvíz éve) és a Schwarze Wolken (Fekete felhők) címeket viselő háromrészes elbeszélésében megörökített egyedi perspektívája, valamint a több alkotásában is megjelenő szimbólum, egy, a 18. században hazánkba érkezett német telepesek által behozott fabábu.
Mind a nyolc állomáson olvashat az adott stáció témájához kapcsolódó Wittmann-idézeteket, valamint fellelheti az említett fabábu helyi iskolások által elképzelt, megalkotott és szituációba helyezett mását az, aki – az átadóünnepségen részt vevőkhöz hasonlóan – bejárja a budafoki német nemzetiségi tanösvényt. Aki pedig figyelmesen áttanulmányozza a táblákon és a kísérőfüzetben található szövegeket, képeket, és akár még a táblákon elhelyezett QR-kódokat is levilágítja, garantáltan sok új ismerettel gazdagodik az említett íróval, a helyi német közösség történetével, munkájával, vallási életével, múltbéli oktatásával, zenei, borkulturális hagyományaival, egykori különleges lakhatási körülményeivel vagy épp gasztronómiájával kapcsolatban.
Az első szervezett tematikus sétát követően az ünnepség a helyi Záborszky Pincészetben kezdődött, ahol dr. Szirtes Edit, a Budapest XXII. Kerületi Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke köszöntötte a vendégeket. Beszédében háláját fejezte ki mindazoknak, akik hozzájárultak a projekt sikeres megvalósításához. Abbéli reményét fejezte ki, hogy az új tanösvény nemcsak Budafok közössége számára jelent új lehetőséget, hanem minden látogató számára kiváló eszköz lesz a helyi német örökség megértéséhez.
A helytörténeti gyűjtemény kiállításain túl mostantól a tanösvény is hozzájárul a budafoki németek múltjának bemutatásához; remek lehetőséget ad arra, hogy az érdeklődők számára új perspektívákat nyisson, és a digitalizált múltból merítve gazdagítson – hangsúlyozta Gyönki Viktória, a budafoki helytörténeti gyűjtemény vezetője, aki elmondta: a múzeum szívesen segített, és örömmel fogadja örökbe és tartja majd rendben a tematikus út egyik állomását.
Az országos tanösvény-kezdeményezést útjára indító Magyarországi Németek Országos Önkormányzatát Sax Ibolya oktatási referens képviselte, aki Englenderné Hock Ibolya elnök üzenetét tolmácsolta. Kiemelte: az országos német önkormányzat elsődleges célja a tematikus utak létrehozásával a magyarországi német identitás tartós megerősítése. Elmondta, olyan tanösvényeket hoznak létre, amelyek nemcsak egyszerűen bemutatják egy-egy magyarországi német település múltját és jelenét, hanem egyúttal élményt is nyújtanak – számos állomás tartalmát ugyanis megtapintható, kipróbálható, átélhető elemek teszik teljessé –, mert abban hisznek, hogy az élményalapú tanulás az egyik kulcsa az emlékezet megőrzésének. – Fontos számunkra, hogy a tanösvények szoros kapcsolatot tükrözzenek az adott település német közösségével, és az is, hogy a megalkotásuk után ne merüljenek feledésbe. Azt reméljük, hogy az új létesítmény mindenütt a település büszkeségévé válik majd – egyebek mellett azért is, mert a létrejötte közösségi összefogáson alapult. Hisszük, hogy az alkotók a kutatómunka során maguk is sok újat tanulnak és értékes információkat hoztak napvilágra.
Schuth János, a Magyarországi Német Írók, Költők és Művészek Szövetségének 1. elnöke mint egykori ismerősére emlékezett Wittmann Györgyre. Elmondta: az író fafábu-figurája igazi szimbólummá vált, amely évszázadokon keresztül kísérte a település történetét. – Wittmann rendszeresen részt vett a magyarországi német írók műhelybeszélgetésein. A Schwarze Wolken című műben, amely a fafigura történetének harmadik része, a bábu egy bombatámadás áldozata lesz, megsemmisül. Több szerzőtársa is arra kérte Wittmannt, hogy ne „ölje meg” a figurát, ám ő következetes maradt, a figura „meghalt”. Úgy gondolom, hogy éppen ennek a tanösvénynek köszönhetően új életre kelt a fabábu, arról tanúskodva, hogy Budafokon a német közösség ismét él és alkot. Ez a tanösvény nemcsak a helyieket gazdagítja, hanem az elűzött németeket és minden ide látogató érdeklődőt is.
Az új tanösvény – csakúgy, mint a többi 17 – a helyi német közösség és a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata szoros együttműködésének gyümölcse, és a Német Szövetségi Belügyminisztérium támogatásával jöhetett létre. Megalkotását dr. Szirtes Edit, a helyi német önkormányzat elnöke, Farkas Brigitta, az önkormányzat tagja, valamint az Árpád Utcai Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola igazgatója, Túri Katalin vezették, a munkában dr. Gajdos-Frank Katalin és Balczer Szabolcs, a budaörsi Jakob Bleyer Heimatmuseum munkatársai szakértőkként vettek részt.




Forrás: MNOÖ-sajtó