Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
A Fejér megyei Német Önkormányzatok Szövetsége Egyesület
közösségépítő projektjei
Beszámoló az egyesület 2024-es tevékenységéről
1. projekt: Kincsesláda
A 2023-ban indult projekt 2024. június 15-én zárult le, ez idő alatt minden vármegyei német nemzetiségű települést elért.
A Fejér vármegyei német nemzetiségi önkormányzatok nagy örömmel fogadták a kincsesládát, és a láda tartalmának megismerésére irányuló projektek is megvalósulhattak. Kicsik és nagyok egyaránt élvezték a lehetőséget, hogy saját falvédőt tervezzenek, megnézzék a vértesacsai filmet a népszokásokról, vagy éppen füles fánkot vagy kircedlit süssenek: A projektfüzet segítségével lehetőségek tárháza nyílt meg előttük.
A kincsek digitalizálása már folyamatban van, sőt készül egy nyomtatott kiadvány is, amelyben egy-egy közösség szellemi és kulturális értékének leírása és fotója is megtalálható lesz majd.
A kiadvány létrejöttét a Miniszterelnökség támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelőn keresztül (NCIV-KP-1-2024/1-000260).
2. projekt: Nemzetiségi nap és sváb bál Móron
Mint minden év májusában, tavaly is vidám mulatságra gyűltek össze a kulturális csoportok, iskolák, óvodák – ezúttal Móron.
Az ottani helyi önkormányzat felvállalta a munkát és a nap főszervezőjével, Horváth-Wundele Krisztinával a fellépők egy remek programot varázsoltak egymásnak és a látogatóknak. Délelőtt a gyermek- és ifjúsági csoportok léptek a színpadra, délután a felnőttek és az idősek voltak soron a Mór belvárosában tartott színes felvonulás után. Összesen 800 fellépő vett részt. A csoportok a svábbálig váltogatták egymást a színpadon, a buli a Wekerle Szabadidőközpontban pedig éjfélig tartott.
Ezen a délutánon a szári M. Szabó Tiborné vehette át a „Fejér megyei németségért” díjat a településen és a megyében végzett lelkiismeretes munkájáért.
A napot a Miniszterelnökség támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelőn keresztül (NKUL-KP-1-2024/3-000177).
3. projekt: Ifjúsági képviselők megválasztás
Az egyesület elnöksége ifjúsági bizottság felállításáról döntött. Találkozóra hívták az érdeklődő fiatalokat a nemzetiségi közösségekből.
Rövid előadás után pódiumbeszélgetés kezdődött Vértesboglár, Mezőfalva és Újbarok helyi nemzetiségi önkormányzatainak fiatal képviselőivel, valamint az MNOÖ északi regionális irodájának vezetőjével, Rierpl Erikával. Pats Krisztina vállalta magára a moderátor szerepét, és kérdésekkel vezette végig a résztvevőket a délelőtti programon.
Ezután szóba került, hogy egyáltalán kell-e képviselőt választania a fiataloknak. Abban mindenki egyetértett, hogy egy ifjúsági bizottság támogathatja az egyesület munkáját, így egyrészt a fiatalok, másrészt az egyesületi tagok közül választották meg a képviselőket, és megegyeztek, hogy azután kezdik meg a munkát, hogy a nemzetiségi önkormányzati választások után felállnak az új testületek. Sok új kezdeményezésben reménykedünk a részükről.
4. projekt: Tájházak találkozója és konferencia
Június közepén Fejér vármegyében ismét sor került a tájházak találkozójára, immár negyedik alkalommal, ezúttal Etyeken. A nap mottója a népviselet volt.
Délelőtt előadások hangzottak el a vármegyében és a régióban élő németek népviseletéről. Zsámbék és Szár mutatták be kincseiket, a zsámbéki viseletet élőben is megcsodálhatták a résztvevők. Ezt követően ötleteket gyűjthettek a múzeumpedagógiai munkához, megismerhették a Tatai Német Nemzetiségi Múzeum fehérnemű-kiállítását és az újbarki népviselet digitalizálását célzó projektet.
Ebéd után a tájházakon volt a sor. A résztvevők magukkal hozták népviseletüket, és egy helyi kiállítást is összeállítottak mindennel, ami ehhez tartozik: fényképek, bőröndök, játékok és még sok más került elő a bemutató során. Minden kiállítási tárgyat meg lehetett nézni, sőt meg is tapinthatták azokat. Az önkéntesek beszélgetései a múltbeli projektektől a jövőbeli elképzelésekig terjedtek.
A délután legérdekesebb programja a divatbemutató volt. A modellek, azaz a találkozó résztvevői népviseletbe öltözve mutatták be közösségük viseletét fúvós muzsika hangjaira, vidám hangulatban és sok nevetéssel. A nap fénypontja egy olyan csoportkép volt, melyen az összes viselet szerepelt.
5. projekt: Nemzetiségi tábor
Nyár, napsütés, tábor. Az egyesület 2024-ben is megszervezte a nemzetiségi tábort a vármegye nemzetiségi iskoláiból érkezett 24 kisdiáknak. Három etyeki pedagógus Lipka Dorottya vezetésével ezúttal is magukra vállalták a kísérők szerepét.
Németoktatás, játékok, kirándulások, csoportmunka, a magyarországi németség építészeti örökségének és a vármegye tájházainak megismerése volt a fő téma. A hét fontos része volt még a szentendrei Skanzen és a budaörsi Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény meglátogatása is.
Bár délutánonként közel 40 fokos meleg volt, nagyon jól érezték magukat a gyerekek a számháború és a táncpróbák során.
A tábort a Miniszterelnökség támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelőn keresztül (NTAB-KP-1-2024/1-000221).
6. projekt: Választási előkészületek és választások
Tavaly június 9-én került sor a nemzetiségi önkormányzati választásokra. 15 településen állítottak jelölteket a vármegyében, és a szavazásra jogosultak leadhatták voksaikat a jelöltekre. Megválaszthatták a megyei önkormányzat képviselőit is. A különleges jogállás miatt október elején állhattak munkába a megválasztott képviselők.
November végén új tisztségviselőket választottak az egyesületnél is. A közgyűlés döntött az új elnök személyéről. Az egyesület koordinálását és irányítását Speierné Metzger Katalin vette át Fuchs János korábbi elnöktől.
Köszönjük eddigi munkáját, és reméljük, a jövőben további sikeres projekteket és kezdeményezéseket, érdekes ötleteket valósíthat meg egy erős közösség.
Pats Krisztina