Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeFőhírEmlékezni a múltért, felelősséget vállalni a jövőért 

Emlékezni a múltért, felelősséget vállalni a jövőért 

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Hercegkúton tisztelegtek
a magyarországi németeket a második világháború után ért sorscsapások áldozatai előtt

Idén a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei településen tartották meg a magyarországi németek elhurcolásának és elűzetésének emléknapján a hagyományos központi megemlékezést. Minden év január 19-én emlékezünk meg arról, hogy a második világháborút követően a kollektív bűnösség elve alapján több százezer német nemzetiségű magyar állampolgárt fosztottak meg otthonától, javaitól, és kényszerítettek Németországba való távozásra, illetve hurcoltak embertelen körülmények között a Szovjetunió kényszermunkatáboraiba.

Az emlékezés koszorúi

Az emléknap célja, hogy felidézze e traumatikus eseményeket, rámutatva a kollektív büntetés igazságtalanságára és az emberi jogok fontosságára. 

A központi megemlékezésre minden évben másutt kerül sor. Az idei esemény a hercegkúti Kisboldogasszony-templomban ünnepi szentmisével indult, amelyet Kecskés Attila címzetes kanonok és Mészáros Ferenc plébános celebrált. 

A szentmisét Mészáros Ferenc és Kecskés Attila celebrálták

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzatát Schubert Olívia elnökhelyettes képviselte. Az eseményen köszöntőt mondott a helyi polgármester, Rák József. Beszédet mondott Nagy János miniszterelnöki irodát vezető államtitkár, majd pedig Ritter Imre. 

Ritter Imre

A német nemzetiségi képviselő, az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottságának elnöke beszéde az emlékezés fontosságára, a gyűlölet felismerésére és megfékezésére, valamint az emberi felelősségre hívta fel a figyelmet. Hangsúlyozta: bár sokan úgy gondolják, a második világháború és az azt követő tragédiák már csak történelem, ezek tanulságai máig relevánsak. Rámutatott, hogy a világ továbbra sem mentes az erőszaktól és gyűlölettől, ezért a múltról való megemlékezés különösen fontos. Elmondta: a budaörsi német katonai temetőben 2017-ben megtartott hasonló eseményen megrázó dolog történt: az akkori beszédet puskaropogás zavarta meg a közeli lőtérről. Ez a pillanat drámai módon emlékeztette a résztvevőket a háborúk brutalitására és arra, hogy a fegyverek napjainkban is köztünk vannak. Felidézte a saját, 2018-as beszédét, amelyben arra figyelmeztetett, hogy a gyűlölet, irigység, kapzsiság és gonoszság továbbra is jelen van az emberekben. Kiemelte, hogy ezek legyőzése mindenki kiemelt felelőssége – különösen a társadalmi és politikai vezetőké. Rámutatott, hogy a világ különböző pontjain még ma is embereket üldöznek és ölnek meg származásuk vagy vallásuk miatt. Kiemelte, hogy a kollektív bűnösség elve továbbra is veszélyt jelent, és ezt soha nem szabad elfogadni.

A résztvevők az elhurcolás emlékművénél koszorúzással tisztelegtek az áldozatok előtt.

Forrás: MNOÖ-sajtó

Fotó: Gallai Gergely
További képek >>>

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.