Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeFőhír„Ich spreche gern deutsch”

„Ich spreche gern deutsch”

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Az MNOÖ új kezdeményezése a nyelvhasználat ösztönzésére 

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) új kezdeményezést indított a német nyelv tudatosságának és használatának ösztönzésére. Az idei országos gálán különleges kitűzőket mutattak be „Ich spreche gern deutsch” mottóval.

 „Mindannyian tudjuk, hogy a gyengeségünk az anyanyelvünk használatában rejlik. Sokaknak nehézséget okoz, hogy magyarországi német rendezvényeken németül beszéljenek. Ennek oka gyakran az, hogy már nem szoktak hozzá, és nem tudják, hogy a beszélgetőpartnerük hogyan reagálna, ha németül szólnának hozzá. Ezért kitaláltuk, hogy egy Ich spreche gern deutsch feliratú kitűzőt készítünk. Aki ilyen jelvényt visel, az jelzi, hogy szeretne németül beszélni, és nyitott az ősei nyelvén való beszélgetésre.” – fogalmazott Englenderné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke.

A kezdeményezéssel kapcsolatban Szauter Terézia, az MNOÖ Oktatási Bizottságának elnöke a következő gondolatokat osztotta meg:

– Hogyan jött létre ez a kezdeményezés?
– Amikor a magyarországi németek találkoznak, gyakran beszélnek a saját kultúrájukról, történelmükről és hagyományaikról, mert büszkék rájuk. Az ezekről vagy más témákról szóló beszélgetések azonban gyakran magyarul folynak, még akkor is, ha németül is lehetne. Talán a magyarországi németek történelmi nyelvvesztése miatt nem szoktak németül beszélni, talán más oka is van ennek. Mivel a nyelv az egyik legfontosabb identitásképző tényező, jó lenne, ha az emberek nemcsak megtanulnák, hanem egyre többet használnák is. Hogy miként lehet erre motiválni a magyarországi németség tagjait, az a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának körében is többször szóba került, többek között azokon a megbeszéléseken, amelyeken az MNOÖ oktatási stratégiájának aktualizálásakor a nyelvhasználatot elősegítő segédanyagokat dolgoztuk ki. Ekkor született meg Manz Alfréd ötlete egy olyan kampányra, amely egy kitűző segítségével jelzi a német beszédre való hajlandóságot.

– Milyen célokat tűzött ki ez a projekt?
– A kérdésre válaszolva szeretném Manz úr gondolatait idézni: „Aki ilyen jelvényt visel, az azt jelzi, hogy szeretne németül beszélni, és nyitott az ősei nyelvén folytatott beszélgetésekre. Ez hidat építhet az emberek között, és jelentősen csökkentheti a német nyelvtudás gátlási küszöbét. […]
A kezdeményezés célja, hogy a magyarországi németek közösségében népszerűsítsük a német nyelv használatát – legyen szó akár a nyelvjárásról, akár az irodalmi németről – és ezzel életben tartsuk nyelvi örökségünket.”

Forrás: MNOÖ-sajtó

Fotó: Ruip Gergő

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.