Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeFőhírIránytű 2025-re: régi értékek, új utak

Iránytű 2025-re: régi értékek, új utak

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Idén először ülésezett az országos német önkormányzat közgyűlése

Február 15-én Budapesten tartotta idei első ülését a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) legfőbb döntéshozó testülete. A tanácskozás 28 napirendi pont mentén haladt, a közgyűlés egyebek mellett számos gazdálkodást, oktatást és kultúrát érintő döntést hozott, meghatározva a 2025-ös működés és fejlesztések irányvonalát.

A tanácskozás a pénzügyek tárgyalásával vette kezdetét. A közgyűlés jóváhagyta a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata 2024. évi költségvetésének ötödik módosítását. A büdzsé kiigazítása az államháztartásról szóló törvény rendelkezései alapján valósult meg; mivel a költségvetési bevételek a tervezettől elmaradtak, az előirányzatokat csökkenteni kellett.

A közgyűlés ezt követően megszavazta a 2025-ös költségvetési tervet. Idén az önkormányzat bevétele és kiadása várhatóan 10,95 milliárd forint lesz. A bevételek jelentős részét működési és finanszírozási támogatások teszik ki. A költségek közül kiemelkedik és jelentős a személyi juttatások összege, amely több mint 3,55 milliárd forint. A dologi kiadások összege közel 1,05 milliárd forint; emellett szerényebb összegű, 98 milliós beruházási és felújítási kiadásokat terveztek be.

Oktatásügyi kérdésekben is döntött a közgyűlés. A testület elé került egy újabb javaslat bizonyos nevelési-oktatási intézmények nemzetiségi önkormányzati átvételéről, amely alapján a következő tanévtől a Pestszentlőrinci Német Nemzetiségi Általános Iskola, az ajkarendeki Laschober Mária Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola, az ajkai Regenbogen Német Nemzetiségi Óvoda, valamint a Kecskédi Német Nemzetiségi Általános Iskola fenntartása az adott település német önkormányzatához kerülhet. Ezzel Magyarországon már 75 óvoda, illetve iskola működik helyi nemzetiségi önkormányzati fenntartásában, ami egyebek mellett a stabilitást és szakmai autonómiát biztosítja.

A továbbiakban az országos német önkormányzat bizottságai számoltak be tavalyi munkájukról.

A német nemzetiségi kulturális és művészeti élet széles körű támogatásával büszkélkedhet a Kulturális és Médiabizottság. Jelentéséből egyebek mellett kiderült: az MNOÖ által fenntartott Magyarországi Német Színház – hazánk egyetlen professzionális német nyelvű teátruma – 2024-ben is gazdag repertoárral várta közönségét, miközben az amatőr német színjátszócsoportok három sikeres fesztivált bonyolítottak le. A bizottság hatásköre a Német Szövetségi Belügyminisztérium által rendelkezésre bocsátott célzott támogatások elosztására is kiterjed: a testület döntése alapján húsz kulturális csoport kapott összesen több mint 7,3 millió forintot felszerelések vásárlására. Kiderült: a program 2025-ben 20.000 eurós kerettel folytatódik. A dokumentum szerint a Magyarországi Németek Országos Múzeumával való együttműködés erősödött, miközben a tájházak továbbra is kihívásokkal küzdenek, a felújítási és állagmegóvási támogatások ugyanis csak korlátozottan érhetők el. 

Jelentős eredményeket ért el az Oktatási Bizottság is. A szakértői testület munkájának egyik fő fókuszpontja az óvodai és iskolai német nyelvhasználat fejlesztése volt. Ennek eredményeként új szakmai ajánlások készültek, amelyek 2025 folyamán mindenki számára elérhetővé válnak. Emellett az Oktatási Bizottság jóvoltából útjára indult az „Ich spreche gern Deutsch” („Szívesen beszélek németül”) kezdeményezés is, amelynek részeként egy kitűzővel ösztönzik a hazai német közösség tagjait arra, hogy egymás között német nyelven kommunikáljanak. A bizottság ösztöndíjak révén több mint 500 nemzetiségi pedagógushallgatót támogatott. Ugyancsak az Oktatási Bizottság alapos előkészítő munkájának köszönhető, hogy tavaly is jelentősen bővült a helyi német önkormányzatok által átvett intézmények hálózata, miközben a pedagógus-továbbképzések, az országos versenyek és a kulturális projektek támogatása folytatódott. 

Az Ifjúsági Bizottság is összefoglalta 2024-es tevékenységét, amelynek elsődleges célja a magyarországi német közösség fiataljainak bevonása. A tavalyi esztendő egyik kiemelt eseménye a Szendehelyen, nagy érdeklődés mellett megtartott Ifjúsági Konferencia volt. Ám a fiatalok nemcsak erre büszkék: jelentős eredménynek tartják például azt is, hogy a humorra épülő, ún. SVUNG-projekt kapcsán kilenc fiatal összesen közel kétszáz magyarországi német témájú bejegyzést készített a közösségi médiában. A jelentés kitért arra „Koch mit, mach mit!” videós kezdeményezésre is, amely a német nemzetiségi gasztronómiára fókuszál, és amelyben mintegy 30 résztvevő működik közre, valamint arra a „wasistlos” nevet viselő, német nemzetiségi programokat tartalmazó online eseménynaptárra, amely iránt évről-évre egyre nagyobb az érdeklődés. 

A Pénzügyi és Ellenőrző Bizottság a jelentése szerint kiemelten foglalkozott költségvetési módosításokkal, közbeszerzési tervek frissítésével és nemzetiségi iskolák finanszírozásával. Döntöttek a 2023-as rezsikompenzáció támogatási szerződéseinek módosításairól és 2024. évi költségvetési intézkedésekről is. Emellett számos intézményi pénzügyi beszámolót javasoltak elfogadásra, és szabályzatmódosításokat tárgyaltak meg a zavartalan működés érdekében. A testület legfőbb feladata a gazdálkodási átláthatóság és a nemzetiségi intézmények fenntartható finanszírozásának nyomon követése volt.

A Közbeszerzési Döntéshozó Bizottság számos kulcsfontosságú határozatot hozott a nemzetiségi intézmények fejlesztése és fenntartása terén. A tavalyi év legjelentősebb beruházása két, az MNOÖ tulajdonában lévő intézmény átfogó, illetve részleges felújítása volt: teljeskörűen megszépülhetett a pécsi Lenau Ház, a dél-dunántúli német közösség kulturális központja, valamint energiahatékonyági felújításokon eshetett át a pécsi Koch Valéria Iskolaközpont egyik épületszárnya.

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának legfőbb döntéshozó testülete emellett tájékoztatást kapott Englenderné Hock Ibolya elnöktől és főállású helyettesétől, Schubert Olíviától azokról a kiemelkedő eseményekről és tevékenységekről, amelyek az elmúlt hónapokban meghatározták munkájukat és kollégáik tevékenységét.

A beszámoló többek között rámutatott, hogy az MNOÖ számos jelentős konferencián képviseltette magát a közgyűlés legutóbbi ülése óta. Ezen időszakra esett továbbá a magyarországi német közösség két kiemelkedően fontos eseménye is: az immár hagyományos országos gála, valamint a magyarországi németek elűzetésének és elhurcolásának emléknapján tartott központi megemlékezés, amelyet idén Hercegkúton rendeztek meg.

Ritter Imre német nemzetiségi képviselő szokásos beszámolójában többek között a Bethlen Gábor Alapkezelő által nyújtandó idei támogatásokról, valamint a jövő évi országgyűlési választásokra való felkészülésről is szót ejtett.

Végül a közgyűlés meghallgatta az országos német önkormányzat újonnan megválasztott tanácsnokainak terveit: Manz József ebben a tisztségében a jövőben az anyanyelvhasználat és az identitás megőrzéséért felel, míg Koch Emil a kommunikáció erősítéséért.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.