Zentrum.hu

Kézműves kalandok, mesés örökség

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Hagyományos magyarországi német mesterségek átadását leshették el
óvónők egy pécsi óvodában

Február 5-én a pécsi Koch Valéria Iskolaközpont Szőnyi utcai óvodájában különleges bázisintézményi program keretében hódoltak a hagyományőrzésnek: miközben a gyermekek játékos formában ismerkedhettek hagyományos magyarországi német kézműves mesterségekkel, addig az óvónők módszertani ötleteket merítve képezhették tovább magukat. A program célja ugyanis mindenekelőtt az volt, hogy iránymutatást és inspirációt adjon német nemzetiségi óvodapedagógusok számára a pedagógiai innováció és a kulturális örökség ápolása terén, és egyúttal elősegítse a tapasztalatcserét és az együttműködést a hasonló profilú óvodák között.

Az Oktatási Hivatal bázisintézményei olyan óvodák és iskolák, amelyek egy adott szakmai területen vagy pedagógiai gyakorlatban kiemelkedő szerepet töltenek be. Ezek jó gyakorlataikat és tapasztalataikat megosztva hozzájárulnak más hasonló intézmények és szakemberek szakmai fejlődéshez. Ilyen zászlóshajó a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata pécsi oktatási központja: a Koch Valéria Iskolaközpont valamennyi intézményegységében (óvodák – iskola – kollégium) mások számára is rendszeresen elérhetővé teszik a német nemzetiségi nevelés és oktatás terén szerzett tapasztalataikat.

A Szőnyi utcai óvodában megrendezett bázisintézményi program résztvevőit a Koch Valéria Iskolaközpont főigazgatója, Amreinné Pesti Ágnes köszöntötte. A szakmai nap fókuszában négy hagyományos „sváb” kézműves foglalkozás állt, melyekkel kapcsolatban a gyermekek sok érdekes dolgot próbálhattak ki és sajátíthattak el: Megtanulták, hogy mi a fonás, a szövés és kötés, kipróbálhatták többek között a fonalgombolyítást, megismerkedhettek a szövőszék használatával, és egy idős kézműves segítségével figyelemmel kísérhették a kötés és a horgolás technikáit. Egy másik csoportban a hagyományos kékfestés technikáját ismerték meg, miközben egyebek mellett saját terítőjüket vagy könyvjelzőjüket díszítették tradicionális motívumokkal. A harmadik foglalkozáson a cipészmesterség rejtelmeibe nyerhettek betekintést, megismerhették a német népviselet részét képező kötött lábbeli, a pacsker készítésének menetét, majd maguk is kipróbálhatták a tutyi talpalását és díszítését. A negyedik csoportszobában a mézeskalács-készítés volt a téma: a gyerekek megismerkedtek a leggyakoribb díszítési technikákkal és motívumokkal, és szerepjáték keretében vásári standon árulhatták az édes portékát.

A délelőtt fénypontját egy bábelőadás jelentette, melyben a hagyományos mesterségek mesés formában elevenedtek meg.

Kaitz Anita óvodavezető kiemelte: amellett, hogy a kicsiknek az efféle programok és kreatív módszerek maradandó élményt nyújtanak, hozzájárulnak a gyermekek identitásának erősítéséhez, szókincsük bővítéséhez és szociális, érzelmi fejlődésükhöz is. – Nap mint nap arra törekszünk, hogy már a legkisebbeknél megkezdjük a hagyományőrzést. Fontos számunkra, hogy mindezt játékos formában adjuk át, így mindez amellett, hogy a kulturális örökség megőrzését szolgálja, a gyermekek személyiségének fejlődését is elősegíti.

Hirt Valéria a pécsi Kék Elefánt Evangélikus Óvoda pedagógusa elmondta, hogy most először vett részt a Koch Valéria Óvodák bázisintézményi programján, de biztos, hogy nem utoljára. – A német nemzetiségi nevelés iránt elkötelezett, remek pedagógusoktól olyan ötleteket kaptam a témában, amelyeket be tudok építeni a munkámba – fogalmazott. – Emellett ezek az alkalmak kiválóak a szakmai beszélgetésekre és a nagy találkozásokra a régi kollégákkal.

A Koch Valéria Iskolaközpont továbbra is elkötelezett amellett, hogy a német nemzetiségi nevelés-oktatás szereplői számára szakmai támogatást adjon és inspirációt nyújtson, miközben a szó szoros és átvitt értelmében is teret ad a hasonló profilú intézmények közötti együttműködés erősítésének.

Koch Valéria Iskolaközpont

Exit mobile version