Zentrum.hu

„Közösségépítés lehetőségei – a hagyományápoláson túl…“

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Beszámoló a 2024. évi MNOÖ Ifjúsági konferenciáról

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) 9. Ifjúsági konferenciáját rendeztük meg 2024. október 18-20. között Szendehelyen. Az esemény célja ezúttal is az volt, hogy az aktuálisan legaktívabb fiatalokat és fiatal felnőtteket összehozza, és közösen dolgozzanak jövőbeni lehetséges projekteken. A hétvége témája a „Közösségépítés lehetőségei – a hagyományápoláson túl…“ volt.

A programra 23 településről és 7 vármegyéből összesen 34 fő érkezett, ami azt mutatja, hogy az esemény iránt országos szinten van érdeklődés. Nagy öröm volt, hogy a csoport rendkívül sokszínű volt. A gimnáziumi diákoktól kezdve az egyetemistákon át a fiatal felnőttekig minden generáció képviseltette magát. Idén Koch Valéria-díjasok és az újonnan alapított német önkormányzatok fiatal képviselőit is külön meghívtuk, és közülük sokan el is fogadták azt. Ezenkívül örömmel nyugtáztuk, hogy a csoport mindig új résztvevőkkel bővül. 

A témát 4 csoportban dolgoztuk fel a csoportvezetők, Radóczy-Jencsik Ildikó, Burger Dóra, Fábián Léna és Radóczy Károly, segítségével, és a legjobb projektötleteket kidolgoztuk és a plénum előtt be is mutattuk.

A hétvége célja az volt, hogy olyan projektötleteket gondoljunk ki, amelyek segíthetnek a szokásos köreink bővítésében és új embereket vonzanak közösségünkhöz. 5 helyi és 1 országos projektötletet szeretnék kiemelni. A helyi ötleteknél azt tartottuk szem előtt, hogy ezeket kevesebb pénzből, inkább a helyi emberek és egyesületek együttműködése révén lehessen megvalósítani. 

A Rund um das Dorf egyfajta kötetlen faluvetélkedő, amelynek állomásait egész nap látogathatják a résztvevők. Az állomások a magyarországi német közösség legfontosabb helyszínei, ahol a közösség tagjai várják a résztvevőket. Minden állomáson van egy feladat vagy interaktív élmény. A résztvevők a falu és a környező települések lakói.

A Közösség alapítása Budapesten magyarországi német diákok számára projektben olyan diákokról beszélünk, akik budapesti egyetemen tanulnak, és már nem tudják minden hétvégén meglátogatni a szülőfalujukat. Nagy részük ezekben az években eltávolodik a magyarországi német identitástól. Számukra lehetne egy közösséget létrehozni a fővárosban, ahol mindig más-más aspektusát tapasztalhatják meg a magyarországi német fiatalok identitásának. Például havonta egyszer csütörtökön nem egy megszokott buli lenne, ahová mindenki más elmegy, hanem egy találkozó az ország minden szegletéből érkező magyarországi német barátokkal. Így aktívak maradnának a közösség életében.

A következő projektötlet a Majális. Ez egy nagyobb szabadtéri rendezvény, színes programokkal a különböző korosztályok számára (főzőverseny, amatőr focitorna, kreatív foglalkozások és vetélkedők). Egy családbarát esemény magyarországi német elemekkel, ahol a szülők találkozhatnak és lazíthatnak, miközben a gyerekek a közelben játszhatnak. De nem támogatásokból, hanem mindenki hozzájárul valamivel, így egy kis felelősséget vállal, és fontosnak érzi magát. Ennek hatására sokkal erősebb kötelék alakul ki a közösséghez. 

A következő projekt a Játékestek fiataloknak. Egy rendszeres rendezvénysorozat vetélkedő formájában kisebb ifjúsági csoportok számára. Havonta egyszer 5-6 csapatnak, tehát összesen 20-25 főnek. Ezzel a fiatalokat össze lehetne helyben általunk felügyelt, de mégis szabad keretek között tartani.

Szintén szuper ötlet volt az Önkéntes médiacsapatok szervezése a településeken. Az alapgondolat az volt, hogy azokat a fiatalokat szólítsuk meg, akik nem tevékenyek egy kultúrcsoportban, de érdeklődnek a médiamunka iránt. Az lenne a feladatuk, hogy a magyarországi német közösség tevékenységeit láthatóvá tegyék az interneten, és ezért önkéntes órákat, szakmai tapasztalatot és sok új barátot szerezhetnének egy olyan közösségben, amelyben eddig nem tudtak részt venni. 

Az országos projekt Rund um das Land, rund um das Jahr esetében a magyarországi német ünnepeket és hagyományokat szeretnénk az MNOÖ Régiókon átnyúló tapasztalatcsere projektjének koncepciójával összekötni. Az év során 12-15 hagyomány kerülne kiválasztásra. A házigazdák bemutatják a hagyományt, és a látogató csoportnak pedig az a feladata, hogy videóval dokumentálják azt. Fiatalokat is be kell vonni a munkába, akik ezt a feladatot magukra vállalják. A végén kapunk olyan csoportpárokat, akik barátságot kötnek egymással, és a hagyományok videódokumentációját az interneten is megosztjuk, amit aztán sokkal több ember nézhet meg. 

Szeretnénk a részletesebben kidolgozott projektötleteket a következő hetekben minden német önkormányzatnak elküldeni, és reméljük, hogy sokan közülük megvalósítanak majd néhányat.

Szeretnénk megköszönni a Német Szövetségi Belügyminisztériumnak a támogatást. Szívélyes köszönet illeti a szendehelyi német nemzetiségi közösség tagjait is, akik részt vettek a konferencián, és akik hozzájárultak a keretprogramunk lebonyolításához, valamint a település megismeréséhez (Altsach Ignác, Götzné German Mónika, Fuchs Richárd, Busai Tamara és a Szepi Fogadó munkatársai). Köszönjük Kramm Andrásnak is a közreműködést, aki esténként a harmónikajátékával gondoskodott a jó hangulatról.

Radóczy Károly
projektfelelős

Exit mobile version