Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamKisebbségspecifikus tanulmányút romániai német tanároknak Magyarországon

Kisebbségspecifikus tanulmányút romániai német tanároknak Magyarországon

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Tavaly az erdélyi szász kisebbségnek nyílt lehetősége a magyarországi németekkel való ismerkedésre. A 2024. október 24. és 27. közötti programot a Német Szövetségi Belügyminisztérium anyagilag támogatta. A magyarországi németek vendégszeretetét 18 német pedagógus élvezhette. 

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) a Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központtal (UMZ) közösen állította össze, szervezte meg és bonyolította le a rendkívül gazdag programot, amelynek a középpontjában az MNOÖ és az UMZ megismerése, a magyarországi német oktatási intézmények meglátogatása, illetve hagyományőrző tevékenységeken való részvétel állt. A programban előadások is elhangzottak a magyarországi németek közigazgatásáról és az oktatási stratégiáról. 

Az első napot Pilisvörösváron töltötték a vendégek. Áttekintést kaptak a magyarországi német oktatási rendszerről, intézménylátogatással egybekötve. Az óvodapedagógusok ellátogathattak a nemzetiségi óvodába, ahol betekintést nyerhettek a kétnyelvű óvodai nevelésbe. A pedagógusok a Friedrich Schiller Gimnáziumban különböző tanórákból kaptak ízelítőt. Kiválaszthatták, hogy milyen tanórákat szeretnének látogatni. A két csoport később a nemzetiségi általános iskolában találkozott, ahol a népismeret tantárgyhoz kapcsolódóan bemutatták a „Zeitlinie” nevű projektet. A vendégek nagyra értékelték az intézményekben folyó munkát, nagyon látványosnak és tanulságosnak találták.

Délután a „Sváb Sarokba” látogattak el, ahol Sax Ibolya, a helyi német önkormányzat elnöke köszöntötte a vendégeket. Megismerkedtek Pilisvörösvár történetével, és megtekinthették a ház eredeti berendezését. A kiállított bútorok és tárgyak közül sokan elragadtatásukat fejezték ki: „ezt ismerem”, „az én nagymamámnak is volt ilyenje”. A hangulat nagyon jó, sőt, vidám volt. Ezután következett a látogatás egyik csúcspontja, a közös sütés: Mindenki lelkesen vett részt a munkában, és utána megették a házi készítésű, frissen sütött flézlit.

Másnap a vendégek ellátogattak a Pázmány Péter Katolikus Egyetemre, ahol nagy érdeklődéssel hallgatták Dr. Juhász Márta egyetemi docens előadását a tanárképzésről. Ennek során teljes áttekintést kaptak a magyarországi német oktatási rendszer felépítéséről. Ha már Esztergomban jár az ember, nem szabad kihagyni a bazilika megtekintését sem. Magyarország legnagyobb katolikus templomát vezetéssel csodálta meg a csoport.

Ugyanezen a napon a vendégek ellátogattak a tarjáni általános iskolába, ahol az iskola megtekintése és a tanulók előadása után didaktikai és módszertani tapasztalatokról is beszélgettek.

A vendégek számára új élményt jelentett a helyi tanösvény megismerése. Érdeklődve hallgatták, hogy mi a célja ennek a kezdeményezésnek, és hogyan lehet a tanórákon felhasználni a tanösvény tematikus útmutatóját. Izgalmas élmény volt a magyarországi német egyesületekkel való találkozás is. Szakmai eszmecsere zajlott, melynek során a megismerték egymás helyzetét, tapasztalatot cseréltek a nemzetiség helyzetéről.

Az utolsó napon a tanárok egy hajóról élvezhették a főváros csodálatos panorámáját és nevezetességeit. Végezetül tájékoztatást kaptak a Neue Zeitung magyarországi német hetilapról és a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtárról (Zentrum) is a Magyarországi Németek Házában. 

A vendégek nagyon elégedettek voltak a programmal, véleményüket egy értékelő lapon fejezték ki:

„Úgy gondolom, hogy nagyszerű munkát végeztek a magyarországi német gyerekekért. Látszik, hogy sok munka van mögötte. Köszönöm szépen a lehetőséget, hogy részt vehettem az úton!”

„Nagyon tetszett, hogy a tanulók a német nyelv mellett a szokásokat, hagyományokat is megismerik az iskolában. A TrachtTag-ot nagyszerű ötletnek tartom. Köszönöm a betekintést a munkájukba!”

„Hatalmas KÖSZÖNET a lehetőségért, hogy részt vehettem egy ilyen tökéletesen megszervezett tanulmányi kiránduláson, és nagy tiszteletem mindazért, amit az Önök országában tesznek a német nyelv ápolásáért és megőrzéséért. Köszönjük, hogy ilyen szívélyesen fogadtak minket, sok motivációt, lendületet és érdekes élményeket vittünk magunkkal, és ez összehozott minket, mint csoportot. Csodáljuk az önök összetartását és közösségét.”

Ilyen dicséretek után a szervezők büszkék lehetnek a munkájukra, és a jövőben is ápolni kell ezt a kapcsolatot. 

Az UMZ csapata

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.