Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeFőhírNemzetiségi összetartozás, diákélet és hagyományőrzés a DNG falai között

Nemzetiségi összetartozás, diákélet és hagyományőrzés a DNG falai között

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Iskolánkban, a budapesti Német Nemzetiségi Gimnáziumban (röviden: DNG) az idei tanévben is megtartották a DÖK-napot, melyet a diákönkormányzat szervez minden évben. E jeles alkalom nem csupán színes programjaival, hanem közösségépítő erejével is kiemelkedett az iskolaélet eseményei közül. Az idei nap tematikája a nemzet sokszínű kultúrájára és gasztronómiájára épült. Minden osztály egy-egy nemzet konyhaművészetét képviselte, lelkes diákok, tanárok és szülők részvételével. Az iskolaudvar igazi kulináris központtá alakult: FrittatensuppeBratwurstsloppy joechicken tikka masala, mexikói chilis bab és sok más étel készült.

Főzés az iskola udvarán

A rendezvény a diákközgyűléssel vette kezdetét, amelyen elnökként bemutattam az éves munkánk eredményeit, majd igazgatónőnk, Tápai Ildikó válaszolt a tanulók kérdéseire. Az ünnepi alkalom keretében kerültek átadásra a tanulmányi elismerések, ezt követte leköszönő beszédem, majd az új elnök bemutatkozása. Ezután tíz nemzethez kapcsolódó tematikus állomás nyílt meg az iskola területén, ezeken játékos formában ismerkedhettek meg tanulóink a különböző kultúrákkal. Mindezt versennyel kötötték össze, az összegyűjtött pontok alapján pedig a végzősök egyik csoportja vehette át az első díjat. A legfinomabb étel díjat Németország nyerte, azaz a 10.B osztály tanulói, akik Frittatensuppe-t és Bratwurst-ot készítettek. Az eseményt közös ebéd zárta az iskolaudvaron, ahol mindenki megkóstolhatta saját és más csapatok főztjét – a közösség, a nyitottság és a hagyományos vendégszeretet szellemében.

Elnöki ciklusom során kiemelt célkitűzésem volt, hogy a COVID-időszakot követően újra megerősítsük az iskola diákéletét, különösképpen, hogy a német nemzetiségi hagyományok újra élővé váljanak. A diákönkormányzat csapata keményen dolgozott azért, hogy újra aktív diákélet legyen a DNG falai közt. A koronavírus óta minden évben egyre több DÖK-program kerülhetett megrendezésre. Az idei évben 12 saját szervezésű programot valósítottunk meg, köztük örömmel csatlakoztunk idén is a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum) nagy népszerűségnek örvendő TrachtTag-kezdeményezéséhez, amely ismét lehetőséget adott a diákoknak arra, hogy kreatívan és büszkén mutassák meg sváb gyökereiket. A DÖK-termünk felújítása is ebben az időszakban valósult meg, valamint közösségi médiás jelenlétünk is jelentősen megerősödött: ma már közel 100 posztunk érhető el az Instagramon, amely aktívan dokumentálja munkánkat.

A DÖK csapata búcsúzik a leköszönő elnöktől

Meggyőződésem, hogy a diákélet virágzása nem pusztán színesebbé teszi a mindennapokat, hanem elengedhetetlen ahhoz is, hogy tanulóink valóban megélhessék nemzetiségi identitásukat. A hagyományok őrzése nem kizárólag tankönyveken keresztül történik – a közösségi élmény, a személyes részvétel, a kortársaktól érkező impulzusok adják azt a pluszt, ami valóban mély és maradandó hatást képes gyakorolni.

A vezetői feladatokat most bizalommal és reménnyel adom át az új elnöknek, Péhl Ádámnak, valamint alelnökeinek, Bokor Lórántnak és Gyöngyösi Tamásnak, akik elhivatottan dolgoznak a DNG fiatal sváb közösségének további építésén. Én pedig továbbra is minden erőmmel támogatni fogom őket, ugyanis hiszek abban, hogy egy összetartó, aktív közösség képes valódi értékeket teremteni.

balról jobbra: Gyöngyösi Tamás, Péhl Ádám, Bokor Lóránt 

Büszke vagyok arra, amit közösen létrehoztunk – és bízom abban, hogy a DNG diákélete a jövőben is ebben a szellemben folytatódik: hagyománytisztelően, nyitottan, együtt.

Huszák Edina
leköszönő DNG-diákelnök, a Magyarországi Német Fiatalok Közössége multiplikátora

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.