Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Iskolánkban, a budapesti Német Nemzetiségi Gimnáziumban (röviden: DNG) az idei tanévben is megtartották a DÖK-napot, melyet a diákönkormányzat szervez minden évben. E jeles alkalom nem csupán színes programjaival, hanem közösségépítő erejével is kiemelkedett az iskolaélet eseményei közül. Az idei nap tematikája a nemzet sokszínű kultúrájára és gasztronómiájára épült. Minden osztály egy-egy nemzet konyhaművészetét képviselte, lelkes diákok, tanárok és szülők részvételével. Az iskolaudvar igazi kulináris központtá alakult: Frittatensuppe, Bratwurst, sloppy joe, chicken tikka masala, mexikói chilis bab és sok más étel készült.
A rendezvény a diákközgyűléssel vette kezdetét, amelyen elnökként bemutattam az éves munkánk eredményeit, majd igazgatónőnk, Tápai Ildikó válaszolt a tanulók kérdéseire. Az ünnepi alkalom keretében kerültek átadásra a tanulmányi elismerések, ezt követte leköszönő beszédem, majd az új elnök bemutatkozása. Ezután tíz nemzethez kapcsolódó tematikus állomás nyílt meg az iskola területén, ezeken játékos formában ismerkedhettek meg tanulóink a különböző kultúrákkal. Mindezt versennyel kötötték össze, az összegyűjtött pontok alapján pedig a végzősök egyik csoportja vehette át az első díjat. A legfinomabb étel díjat Németország nyerte, azaz a 10.B osztály tanulói, akik Frittatensuppe-t és Bratwurst-ot készítettek. Az eseményt közös ebéd zárta az iskolaudvaron, ahol mindenki megkóstolhatta saját és más csapatok főztjét – a közösség, a nyitottság és a hagyományos vendégszeretet szellemében.
Elnöki ciklusom során kiemelt célkitűzésem volt, hogy a COVID-időszakot követően újra megerősítsük az iskola diákéletét, különösképpen, hogy a német nemzetiségi hagyományok újra élővé váljanak. A diákönkormányzat csapata keményen dolgozott azért, hogy újra aktív diákélet legyen a DNG falai közt. A koronavírus óta minden évben egyre több DÖK-program kerülhetett megrendezésre. Az idei évben 12 saját szervezésű programot valósítottunk meg, köztük örömmel csatlakoztunk idén is a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum) nagy népszerűségnek örvendő TrachtTag-kezdeményezéséhez, amely ismét lehetőséget adott a diákoknak arra, hogy kreatívan és büszkén mutassák meg sváb gyökereiket. A DÖK-termünk felújítása is ebben az időszakban valósult meg, valamint közösségi médiás jelenlétünk is jelentősen megerősödött: ma már közel 100 posztunk érhető el az Instagramon, amely aktívan dokumentálja munkánkat.
Meggyőződésem, hogy a diákélet virágzása nem pusztán színesebbé teszi a mindennapokat, hanem elengedhetetlen ahhoz is, hogy tanulóink valóban megélhessék nemzetiségi identitásukat. A hagyományok őrzése nem kizárólag tankönyveken keresztül történik – a közösségi élmény, a személyes részvétel, a kortársaktól érkező impulzusok adják azt a pluszt, ami valóban mély és maradandó hatást képes gyakorolni.
A vezetői feladatokat most bizalommal és reménnyel adom át az új elnöknek, Péhl Ádámnak, valamint alelnökeinek, Bokor Lórántnak és Gyöngyösi Tamásnak, akik elhivatottan dolgoznak a DNG fiatal sváb közösségének további építésén. Én pedig továbbra is minden erőmmel támogatni fogom őket, ugyanis hiszek abban, hogy egy összetartó, aktív közösség képes valódi értékeket teremteni.
Büszke vagyok arra, amit közösen létrehoztunk – és bízom abban, hogy a DNG diákélete a jövőben is ebben a szellemben folytatódik: hagyománytisztelően, nyitottan, együtt.
Huszák Edina
leköszönő DNG-diákelnök, a Magyarországi Német Fiatalok Közössége multiplikátora