Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeBibliothekFranz Metz (Hrsg.): Josef Angster. Das Tagebuch eines Orgelbauers

Franz Metz (Hrsg.): Josef Angster. Das Tagebuch eines Orgelbauers

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Dr. Franz Metz (született 1955. december 24-én Daruváron, Romániában) bánsági német orgonista, zenetudós és karmester, a Duna mentén, különösen Románia, Magyarország és a volt Jugoszlávia területén kisebbségben élő népek zenetörténetének kutatója. Josef Angster. Das Tagebuch eines Orgelbauers című könyve egy páratlan értékű kötet, melynek alapját Angster József, a világhírű pécsi orgonaépítő műhely alapítója, saját kezűleg írt magyar nyelvű önéletrajza képezi. Az előszót a kötethez unokája írta, így különösen hiteles, bensőséges hangon tudja bemutatni a család és a műhely történetét.

Angster József 1834-ben született a bácskai Kácsfaluban, egy túlnyomórészt németek és horvátok lakta faluban. A könyv első fejezetei gyermekkorának világába engednek betekintést: középpontba kerülnek a vidéki élet hétköznapjai, a család, a közösség és az első találkozások a szakmával. Már fiatalon kivételes szorgalom és elhivatottság jellemezte: előbb asztalosinas lett Eszéken, majd tízéves európai vándorútja során a legnevesebb mesterektől tanult. Angster leírja, hogyan egészítette ki falusi iskolai ismereteit Bécsben, hogyan mélyítette el tudását a rajz és a geometria terén, és hogyan dolgozott később olyan mestereknél, mint Titz, Uhlmann vagy a világhírű párizsi Cavaillé-Coll.

A német nyelvre lefordított napló olvasója tanúja lehet annak, ahogyan az ifjú vándorasztalos fokozatosan Európa egyik legelismertebb orgonaépítő mesterévé válik. Pécsre visszatérve első munkája a zsinagóga számára épített orgona volt, amely technikai újításaival és hangzásával rögtön hírnevet szerzett készítője számára. Innen kezdve a műhely gyors fejlődésnek indult, a pécsi gyár termékei az egész Osztrák-Magyar Monarchiában, sőt azon túl is ismertté váltak.

A napló külön értéke, hogy nemcsak az orgonaépítés művészetébe és technikájába nyújt bepillantást, hanem a családi kapcsolatokat és a társadalmi változásokat is bemutatja. Megismerhetjük Angster fiait is, akik apjuk nyomdokaiba léptek, külföldi tanulmányutak után fokozatosan átvették a műhely irányítását.

Franz Metz könyve egy napló közreadásánál jóval többet nyújt: méltó emléket állít egy rendkívüli embernek és egy páratlan iparművészeti hagyománynak. Ajánljuk tehát e kötetet mindazoknak, akik érdeklődnek a zenetörténet iránt. 

Franz Metz (bearbeitet und herausgegeben): Josef Angster. Das Tagebuch eines Orgelbauers
München: Donauschwäbische Kulturstiftung, 2004

325 oldal

Nyelv: német

Az ajánlóinkban szereplő könyvek (amennyiben nincs más feltüntetve kizárólag kikölcsönzés céljából) megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében.
További információ: info@bibliothek.hu
Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.