Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Kozármislenyben vendégeskedtek az amerikai Duna-menti svábok
Ritkán adódik olyan este, amely ennyire sokrétűen képes közvetíteni az összetartozás, a hagyomány és a fiatalos lendület üzenetét, mint a június 29-i Chicagótól Mislenyig – Nyári Táncmozaik című rendezvény. A Kozármislenyi Művelődési Központban tartott eseményen különleges vendégként lépett színpadra az Egyesült Államokból érkezett The Chicago Donauschwaben Jugendgruppe – és a táncos fiatalok nem csupán bemutatóikkal, hanem gesztusaikkal is beírták magukat a helyiek szívébe.
A csaknem nyolcezer kilométer távolságból érkezett tánccsoport már fellépése legelején rendkívüli meglepetéssel szolgált: magyar nyelven, tisztelettel és átéléssel adták elő előbb a magyar Himnuszt, majd a magyarországi németek himnuszát, majd később palotással tisztelegtek a vendéglátó ország és közösség hagyományai előtt – a közönség pedig meghatottan állt fel e felemelő pillanatokban.
A rendezvény célja az volt, hogy örömteli táncos utazásra vigye a közönséget, amelynek során múlt és jelen, hagyomány és újragondolás találkozik. A programot a Schnaps Kapelle térzenéje nyitotta meg, amely már a kezdéskor megalapozta a nyári piknik-hangulatot.

A színpadi műsor elején dr. Pohl Marietta, Kozármisleny polgármestere köszöntötte a vendégeket, aki kiemelte: bár Chicago földrajzilag távol van Mislenytől, kultúrában és emberségben mégis közel érezhetik egymáshoz magukat. Hangsúlyozta azt is, hogy a fiatal amerikai tánccsoportot egy ugyancsak fiatal – idén 18 éves – város látja vendégül, ahol az átlagéletkor alig haladja meg a 36 évet. Kiemelte: a közös élmények és a kultúra képesekhidakat építeni nyelvek, nemzedékek és kontinensek között. Hasonló gondolatokat fogalmazott meg Borka-Schmidt Szilvia, a Kozármislenyi Német Nemzetiségi Önkormányzat tagja is.
A színpadi program három nagy blokkban valósult meg. A chicagói táncosok első és második fellépése között a pécsi Fünfkirchen-Leőwey Táncegyüttes, majd a helyi Józsa Gergely Néptánc Egyesület tagjai mutatták be koreográfiáikat. Előbbiek több mint fél évszázada gyűjtik és állítják színpadra a magyarországi németek tánc-, dal- és viseletkultúráját, míg utóbbiak Kozármisleny városának magyar népi hagyományait ápolják 1998 óta. A chicagói fiatalok, akik főleg Duna-menti sváb, osztrák és német néptáncokat, majd pedig modern amerikai bulizenére koreografált táncokat adtak elő, hatalmas tapssal búcsúztak a közönségtől.


A produkciók után a szervezők – a Kozármisleny Összetart Egyesület, a Kozármislenyi Német Nemzetiségi Önkormányzat, a Fünfkirchen-Leőwey Táncegyüttes, a Józsa Gergely Néptánc Egyesület és a Kozármislenyi Művelődési Központ – a chicagói vendégeket vacsorára, a nézőket pedig kötetlen térzene-hallgatásra, beszélgetésre invitálta.





A közönség visszajelzése egyértelmű volt: ez a délután-este a táncelőadáson túl valódi ünnep volt. Egy olyan közös élmény, amely a szívből jövő hagyományőrzés, az ifjúság lelkesedése és az összefogás ereje révén maradandó emlékké vált Kozármisleny kulturáliséletében.
Szeiberling Krisztina




Fotók: Pánovics Dániel