Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettEgyedülálló kezdeményezéssel német nemzetiségi tanösvények jöhetnek létre

Egyedülálló kezdeményezéssel német nemzetiségi tanösvények jöhetnek létre

Választás 2024

Információk a nemzetiségi választásokhoz

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának a 2024-es német nemzetiségi önkormányzati választásokkal kapcsolatos tájékoztatása.

Választási véghajrá: 404 településen alakulhat ősszel új német nemzetiségi önkormányzat

A június 9-i voksolás előtti utolsó ülését tartotta az országos német önkormányzat közgyűlése.

Nemzetiségi önkormányzati választások – Regisztráció, azaz a német nemzetiségi névjegyzékbe vétel iránti kérelem

A 2024-es német nemzetiségi önkormányzati választásokkal kapcsolatos információk.

Német nemzetiségi önkormányzati választások – Ismerje meg Ön is az országos lista jelöltjeit!

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának a 2024-es német nemzetiségi önkormányzati választásokkal kapcsolatos tájékoztatása.
Szeretne az MNOÖ-vel kapcsolatos hírekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Különleges projektet indít a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata

A magyarországi német önazonosság-tudat tartós erősítése – ez az elsődleges célkitűzése annak a hazánkban egyedülálló kezdeményezésnek, amelynek megvalósítását a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) éppen ezekben a napokban kezdi meg. Országos méretű projektről van szó, melynek címe: „Hálózatépítés a magyarországi német közösségekben”. A most induló program azt hivatott előmozdítani, hogy a németek lakta településeken működő intézmények – így az óvoda, iskola, a helyi és a nemzetiségi önkormányzat, valamint a civil szervezetek – még erőteljesebben működjenek együtt. A cél az, hogy egy-egy konkrét projekt mentén lendületet kapjon a közösségi élet, miközben a településen kézzelfogható értéket hoznak létre.

A Pest megyei Pilisszentiván és a baranyai Somberek – a tervek szerint e két németek lakta település alkotja az országos hálózat első két csomópontját. Az MNOÖ 2015-ben ebben a két faluban próbaprojektet szeretne megvalósítani. – Az az általános tapasztalatunk, hogy a településeken működő intézmények, önkormányzatok és civil szervezetek a maguk külön életét élik – Englenderné Hock Ibolya, az országos német önkormányzat oktatási tanácsnoka ezzel indokolja a hálózat-projekt elindításának szükségességét. – Azt szeretnénk elérni, hogy az egymás mellett létezést sokkal inkább a különböző korú és érdeklődési körű csoportok közös cél mentén való együttműködése váltsa fel. Fontos számunkra, hogy ez a cél összhangban legyen a hazánkban élő német nemzetiség általános törekvéseivel. Olyan helyi kezdeményezéseket szeretnénk megvalósítani, amelyek az adott projektidőszak lezárultával nem halnak el. Jó lenne, ha az egyes településeken egy-egy új létesítmény – a helyiek büszkesége – jöhetne létre, mégpedig közhasznú tevékenység eredményeképp. Szeretnénk, ha a közreműködők már a munka folyamán is sokat tanulhatnának, és ha mindeközben a településsel kapcsolatos értékes információk látnának napvilágot.

A felmerült több lehetséges ötlet közül az említett két faluban interaktív tanösvényeket hoznak létre: olyan tematikus útvonalakat, amelyek állomások segítségével kalauzolnak végig a falun, és amelyek múltról és jelenről, helyi épületekről, szokásokról, történelemről, a falu fontos személyiségeiről közvetítenek információkat. Mindennek alapjául olyan háttéranyag szolgál majd, amelyet a helyi gyermekek, fiatalok, felnőttek, idősek, politikai döntéshozók, kulturális egyesületek és intézmények közösen gyűjtöttek, rendszereztek és dolgoztak fel. A figyelemfelkeltő, interaktív elemekkel ellátott tájékoztatótáblák, az írásos útikalauzok feladata az lesz, hogy felkeltsék az ösvényt végigjárók érdeklődését, gyarapítsák azok tudását. Az egyes állomásokon a tervek szerint minden megtapintható, élményszerűen megismerhető lesz majd, s a tanösvény akár a település turisztikai vonzerejévé is válhat.

A tanácsnok asszony hangsúlyozza: a tanösvény minden eleme személyes, családi történeteken keresztül mutatja be az adott dolgot. Ennek két oka van: egyrészt az, hogy ez a falutörténet egy kevéssé megkutatott szelete, másrészt pedig az, hogy a száraz tényeknél érdekesebb és könnyebben megjegyezhető. Úgy tervezik, hogy az összegyűjtött anyagot – az interjúkat, fotókat, videofelvételeket – különleges, gyerekek által szerkesztett helytörténeti kiadvány formájában teszik közkinccsé.

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata 2016 elején országos konferencia keretében ismerteti a próbaprojektek eredményeit. A hosszabb távú terv pedig az, hogy a németek lakta településeken országszerte hasonló közérdekű programokat indítanak, amelyek egymással regionális hálózatot alkotnak.

Az efféle közösségi fejlesztési projektek Magyarországon újdonságnak számítanak, Németországban azonban hagyományuk van, ezért az MNOÖ igénybe kívánja venni német szakértők segítségét és tapasztalatát. A magyarországi német hálózatépítési projekt a Németországi Szövetségi Köztársaság Belügyminisztériumának anyagi támogatásával valósulhat meg.

További információk:
Englenderné Hock Ibolya, oktatásstratégiáért felelős tanácsnok – Magyarországi Németek Országos Önkormányzata
Tel.: +36 30 630 6661
E-mail: hockibi@dus.sulinet.hu

További hírek

Adonyi Sváb Ízek

Szükség van a mai modern gasztrokultúrában is a hagyományos ételekre, így ajánljuk ezt a kiadványt minden főzni tudó embernek, hogy a hétköznapok ételeit egy kis hagyománnyal fűszerezhessék meg.

Közel 80 éve történt…

Ajánljuk e kiadványt mindazoknak, akiknek családja bármilyen szinten érintett  a tragikus eseményekben, és így az évtizedeken át tartó némaságba burkolózás miatt nem ismerhették meg közvetlen hozzátartozóik történetét.

Muskovics Andrea Anna: Buda-vidék présház- és pincekultúrája

Egy tanulmány minden bor- és pincekultúrát kedvelőnek, valamint a magyarországi németek néprajza iránt érdeklődőnek .