Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHdU programmeJogfosztások Budaörsön (1944-1948) - könyvbemutató

Jogfosztások Budaörsön (1944-1948) – könyvbemutató

2011. február 9-én a Magyarországi Németek Házában mutatták be a budaörsi Jakob Bleyer Helytörténeti Gyűjtemény gondozásában megjelent Jogfosztások Budaörsön (1944-48) című kétnyelvű tanulmánykötetet. A rendezvényen a kötet valamennyi szerzője jelen volt. A könyvet Pritz Pál professzor mutatta be.

Pritz a könyvet a 40-es években jogaiktól megfosztott németek felé tett gesztusként interpretálta. A mű Budaörs helytörténetét dolgozza fel, de Pritz szerint nincs jelentős különbség helyi és országos történelem között, egyedül a minőség számít. Utalt arra, hogy a tárgyalt események vizsgálatakor nem szabad megfeledkezni arról, hogy a jog és az igazság nem azonos, illetve hogy a magyar államhatalom és társadalom szerepét sem megszépíteni, sem kedvezőtlenebbül beállítani nem szabad. Kritikaként hozzáfűzte, hogy
a kötetnek szüksége lett volna névmutatóra, ugyanakkor úgy vélte, a mű segítségével jól meg lehet ismerni az eseményeket.

buchvorstellungbudaors

Grósz András, a kiadvány szerkesztője a kötet előtörténetéről beszélt. A 2006-os, a kitelepítés 60. évfordulóján rendezett ünnepségek kapcsán merült föl egy budaörsi kutatómunka igénye. Csak 2008-ra vált világossá, hogy a munkákat könyvben fogják megjelentetni. Forrásként a levéltári dokumentumok és a kortársinterjúk mellett az Unsere Postban és az Unser Hauskalenderben megjelent írások, Hauser József és Kovács Józseg László, a heimatmuseum korábbi igazgatója munkái szolgáltak. A kötetben hat tanulmány kapott helyett, kettő közülük kortársinterjúkat dolgoz fel.

A szerkesztő után az egyes szerzők beszéltek a könyvön végzett munkájukról. Tóth Ágnes volt a bevezető tanulmány szerzője, melyben többek közt a Potsdam-szindrómáról is ír. Grósz András az 1944 során Budaörsről elmenekült németek sorsával foglalkozott. Marchut Réka magát a kitelepítéseket és előzményeiket vizsgálta, ügyelve arra, hogy az ehhez kapcsolódó mítoszok ne befolyásolják. Bognár Szabina jogászi szemszögből foglalkozott a német vagyonok sorsával. Kálmán Ágnes budaörsiekkel, Steinhauser Klára pedig elűzöttekkel készített interjúkat, majd ezeket feldolgozták.

A könyvbemutató résztvevői egyetértettek abban, hogy az új kiadvány fontos és színvonalas munka, melyet remélhetőleg több hasonló követ.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.