Idén hetedik alkalommal került megrendezésre a Nemzetközi Hungarológiai Kongresszus, melynek ezúttal Kolozsvár adott helyett. A kongresszuson a magyarságtudomány legkülönbözőbb ágai képviseltették magukat, természetesen helyet kaptak a rendezvényen a kárpát-medencei németséggel kapcsolatos előadások is.
Az augusztus 22. és 27. között lezajlott konferencia mottója „Nyelv és kultúra a változó régióban” volt. Az előadások kilenc szekcióban kerültek megtartásra: filozófia, hungarológia, irodalomtudomány, művészettörténet, néprajz, nyelvészet, szociológia (politológiával és demográfiával együtt). történelem, valamint zene-, színház- és filmtudomány részekre osztva.
Az előadásokat a Babes-Bolyai Tudományegyetem épületeiben tartották meg, kivételt képezett ez alól a csütörtöki marosvásárhelyi vendégnap, amelyen a kongresszus résztvevői a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem vendégei voltak. A konferencia során lehetőség nyílt Kolozsvár, Marosvásárhely és néhány környékbeli település szakképzett vezetéssel való megtekintésére is.
Magyarországi német szempontból kiemelendő a Balogh F. András vezette „Német-magyar irodalmi kapcsolatok” panel, Baumgartner Bernadett előadása a szatmári svábok két világháború közötti sorsáról, továbbá Eiler Ferenc összefoglalója a kitelepítés Harta társadalmára gyakorolt hatásáról. Szintén részben német témát boncolgatott Mayer János és Mayer István (a Magyarországi Németek Könyvtárának könyvtárosa és a Magyarországi Németek Kulturális és Információs Központjának megbízott igazgatója) közös helytörténeti-néprajzi tárgyú előadása, amely az észak-bácskai Csátalja utóbbi húsz évének történetét járta körül az épített emlékek tükrében.
A kongresszus a résztvevők számára kiváló lehetőséget biztosított újabb szakmai és emberi kapcsolatok kiépítésére, a régiek ápolására, ugyanakkor jó kitekintést nyújtott a tudósoknak szűkebb témájuk keretein kívülre is. A kongresszus legközelebb 2016-ban Pécsett kerül megrendezésre.