Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyam35 éves az "Unser Bildschirm"

35 éves az „Unser Bildschirm”

1978. augusztus 16-a óta létezik a Magyar Televízió német nemzetiségi tv-adása. Miután létre jött a Magyar Televízió Pécsi Regionális Stúdiója 1976-ban, 1978 augusztusától kezdve először még hetente közös kisebbségi programokat sugároztak.

20131001ub35_1

A 80-as évek elején ebből alakult ki a német nyelvű adás, amely havonta egyszer, a szerbhorvát, szlovák és román nemzetiségi programmal heti váltásban jutott el a nézőkhöz. 1992 óta a 26 perces műsort hetente sugározzák.
A műsorban nincsenek hírek, csak nagyon ritkán rövid tudósítások. A magazin 2-4 riportból áll, vagy tematikus adásokból, melyek egy bizonyos témával foglalkoznak. Földrajzi szempontokat is figyelembe kell venni, hiszen az „Unser Bildschirm” az egyetlen műsor a német kisebbségnek, akik elszórtan élnek az egész ország területén.
A német szerkesztőség jelenleg az MTVA vallási-, kisebbségi- és magyar szórványműsoraiért felelős főszerkesztőségének keretein belül működik. Jelenleg három német nemzetiségi származású, főállású szerkesztőből és egy külső munkatársból áll a csapat. A külső munkatárs elsősorban a napi rádióadásnál segít, hiszen az MTV, MR, MTI és Duna-TV egyesülése óta, tehát gyakorlatilag az MTVA megalakulása óta a német televízió- és rádiószerkesztőséget is összevonták, ami azt jelenti, hogy a szerkesztők mindkét területen dolgoznak. A szerkesztőség 35 éve Pécsett székel.
Az „Unser Bildschirm” keddenként 13.00 órakor látható az M1 műsorán, és szerdánként 6.35 órakor ismétlik a Duna Televízióban. Az interneten keresztül, az M1 videótárban is elérhető a műsor.

20131001ub35_2

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.