Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeFőhírDuna menti svábok filmszalagon

Duna menti svábok filmszalagon

Számos dokumentumfilm foglalkozik a Duna menti svábok 20. századi kitelepítésével és integrációjával, de legtöbbjük csak igen szűk körhöz jut el. Fontos azonban, hogy a többségi illetve a kitelepítetteket befogadó társadalom is megismerje a népcsoport múltját és jelenét. A TeamWERK Produktion projektje nagyban hozzájárulhat ehhez, elsősorban azért, mert a filmet mozikban is vetítik és reklámkampánnyal népszerűsítik.

A projekt története 2009-ben kezdődött, amikor a készítők felvették a kapcsolatot a világ minden táján működő honfitársi csoportokkal. A következő lépésben kiválasztották azokat a visszaemlékezőket, akikkel interjúkat készítettek és ellátogattak szülőhelyükre.

Vágókép a filmből

A három főszereplő három különböző telepítésterületről származik: Michael Kretz (82) Pesthidegkúton, Albert Mayer (78) Perlezben (ma: Szerbia), Ignaz Fischer (83) Temesváron született. Három ember, három sors: Michael Kretz Németországban él, Albert Mayer az Egyesült Államokban talált új hazára, Ignaz Fischer Romániában maradt. Rajtuk kívül több Duna menti svábbal készítettek rövidebb interjút, például a babarci Treitz Évával.

A filmet a TeamWERK Produktion készítette Gerhard Weber rendezésében. A projekt elsődleges célja a televíziós sugárzás, de készült moziváltozat is, melyet majd egy DVD követ. Számos más adó mellett, a Duna TV is beleegyezett, hogy bemutatja a filmet. A dokumentáció ősbemutatójára 2013. december 5-én került sor ünnepélyes keretek között, az előzetes programban többek közt a Babarci Tánccsoport is fellépett.

A Babarci Tánccsoport a díszbemutatón

A filmről és a projektről további információk találhatók a weboldalán és a csatolt dokumentumban.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.