Idén volt az első év, amikor a parlamenti választáson a magyarországi nemzetiségek listáira is szavazhattak a választók. Az újonnan bevezetett rendszerben a Parlamentbe jutás határa a választásra jogosult kisebbségek számához képest meglehetősen magas volt.
Az új választási törvénynek megfelelően az állampolgároknak március 21-ig kellett jelezniük, hogy a pártlisták valamelyikére vagy az egyik nemzetiségi listára kívánnak szavazni. A Német Listára regisztráltak száma az intenzív kampány ellenére elmaradt a várakozásoktól, így csak csekély esélye volt annak, hogy a listáról jelölt kerüljön a Parlamentbe.
A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint – a szavazatok 98,97%-os feldolgozottsága mellett – a 15 209 regisztráltból, akik kérvényezték, hogy voksukat a Német Listára adhassák le, 11 189-en szavaztak a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának listájára. Ez azt jelenti, hogy a német nemzetiség jelöltje nem került be az új parlamentbe. Az alacsony részvétel ellenére sem beszélhetünk azonban egyértelmű kudarcról hiszen a németség csaknem háromszor annyi szavazatot ért el, mint a második helyezett nemzetiségi lista, a romáké.
A nemzetiségek nem maradnak parlamenti képviselet nélkül: szószólók által lesznek jelen a Házban, akik viszont kevesebb joggal rendelkeznek, mint a választott képviselők.
A választásokat az eddig kormányzó Fidesz-KDNP pártszövetség nyerte hatalmas fölénnyel.
Fotó: magyarhirlap.hu