A második világháború végeztével Németország bevándorlási célországgá vált. Az új betelepülők között speciális csoportot képeztek a kelet-közép-európai hazájukból elűzött vagy elmenekült németek. Integrációjuk a 40-es, 50-es évek egyik legjelentősebb problémája lett, így meg kellett jelennie az oktatásban is. Ezt a könyvet kiindulópontnak szánták a tanárok számára.
A kiadvány egyértelműen több információt tartalmaz, mint amennyi tulajdonképpeni céljához elegendő lenne. Rövid összefoglalás helyett 18 alapos tanulmányt közöl különböző részkérdésekről, mint például arról, hogy hogyan kell feldolgozni a problémakört az egyes tantárgyak keretében – a németen keresztül a hittan- és a földrajzórákig.
A témakört nem elszigetelten tárgyalja, hanem a háború utáni német történelem folyamataival összhangban. Hogy egy ilyen könyv megjelent, jól mutatja, hogy a német állam komolyan foglalkozott a kérdéssel.
Mindazoknak ajánljuk a könyvet, akik a keleti németség integrációja ill. ennek iskolai feldolgozása iránt érdeklődnek.
Ernst Lehmann (szerk.): Eingliederung der Heimatvertriebenen und Flüchtlinge in Westdeutschland als Unterrichtsaufgabe. Eine Handreichung
(A hazájukból elűzöttek és menekültek nyugat-németországi beilleszkedése mint oktatási feladat. Segédanyag)
Hannover-Linden : Jaeger, 1964.
Bausteine Ostkundlichen Unterrichts. Schriftenreihe der Bundesgemeinschaft für deutsche Ostkunde im Unterricht, 11.
192 o.
Nyelv: német