Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamMegédesített iskolakezdés a XVIII. kerületben

Megédesített iskolakezdés a XVIII. kerületben

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Cukorkás zacskók iskolakezdésre a 18. kerületi nemzetiségi általános iskolákban

Budapest 18. kerületének Német Nemzetiségi Önkormányzata érdekes szokásokat ápol, mint pl. a húsvéti tojáskeresés, vagy a Márton-nap, a sváb advent és a cukorkás zacskó. A gyerekek az iskola első napján évek óta egy cukorkás zacskót kapnak az általános iskolában az önkormányzattól. Sokan ismerik ezt a német szokást, de azt is tudják, vajon honnan ered ez a történet?

2015_2016_01_Tanévnyitó_027

A cukorkás zacskó története Németországban 1810-ig nyúlik vissza. A híres író, Erich Kästner Als ich ein kleiner Junge war című gyermekkori visszaemlékezésében első iskolai napjáról ír 1906 Drezdájában, amikor egy selyemszalaggal átkötött cukorkás zacskót kapott. A szokás, hogy a gyerekek az iskolakezdés előtt egy zacskó édességet kapnak, Türingiából Csehországba is átterjedt.

Mielőtt az elsősök megkapták a cukorkás zacskót, az önkormányzat elnöke, Molnár Hajnalka a Pestszentlőrinci Német Nemzetiségi Általános Iskolában, az ún. Piros Iskolában rövid mesét mesélt a gyerekeknek. A tanár kertjében egy cukorkás zacskós fa nő. Ha a zacskók elég nagyra nőttek, akkor a kicsi gyerekeknek az iskolába kell menniük, és természetesen cukorkás zacskókat kaptak. Létezik egy másik mese is, ami arról szól, hogy ez a cukorkás zacskós fa minden iskolának a pincéjében áll.

2015_2016_01_Tanévnyitó_013

A kerületben majdnem 100 első osztályos kapta meg ezeket a cukorkás zacskókat. Nagyon meglepődtek. Oláh-Dedeó Léna és Csesznák Máté, akik eddig a Német Nemzetiségi Alapítványi Óvodába jártak és most kezdik az iskolát, egy német verset szavaltak bátran az első iskolai napról.

Lelkes Hajnalka

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.