FőhírA múlt nyomában a Lenau Házban

A múlt nyomában a Lenau Házban

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Március 22-én mutatták be a Lenau Házban a Zeilen aus der Vergangenheit – eine Spurenreise című dokumentumfilmet. Az előadáson jelen volt a szerző és főszereplő Udo Pörschke is. Felvezette a filmet, majd a vetítést követően a nézők kérdéseire, kommentárjaira is reagált.

WP_20160322_003

Az eredetileg tanár végzettségű, íróként tevékenykedő Pörschke szívügyének tekintette a filmet. Korán foglalkoztatni kezdte a Sziléziából származó családja története és azok élete a Harmadik Birodalom alatt. Elsősorban az imádott nagyapától szeretett volna minél többet megtudni a nácikról, a háborúról és a fogság éveiről. A demencia azonban minden értékes emléket a feledésbe taszított és a család sem beszélt soha többet erről az időszakról. Évekkel később azonban Udo Pörschke szinte a véletlennek köszönhetően rábukkant nagyapja 1945 és 1949 között írt hadinaplójára. Aprólékos nyomozómunkával felkutatta és felkereste a naplóban feltüntetett helyeket és rekonstruálta nagyapja útját, mindeközben számos kortárssal rögzített interjút.

A film a háború utolsó napjairól, a menekülésről, az elűzetésről és a hadifogságról illetve az azt követő hallgatásról és visszaemlékezésről szól. A mű azonban nem csak egy ember életútját mutatja be. Pörschke a nagyapja történetében sokak visszatérő tapasztalatait véli felfedezni, amik sok túlélő emlékezetében élnek. Így a filmet követő beszélgetés során többek között párhuzamot állított a magyarországi németek története és az aktuális szíriai és más háború sújtotta vidékek eseményei között.

Sandra György

A DVD megvásárolható. 2016. májusában és júniusában a szerző Magyarországon tartózkodik és szívesen részt vesz a film vetítésein. Elérhetőség: poerschkito@yahoo.de

Íme a 2. magyarországi német országos énekverseny eredményei!

Ma rendezték az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Budapesti Campusán a magyarországi német diákok számára meghirdetett énekverseny országos döntőjét.

Középpontban a művészet és a kézművesség

Ez a hír csak egy nyelven érhető el. Kérjük, váltson nyelvet.

Egy-két-há, drámafesztivál!

Ugodon idén is megrendezték a magyarországi német általános iskolák régiós drámafesztiválját. Összesen 11 iskola mintegy 150 diákja lépett színpadra, hogy bemutassák darabjaikat.

A német nemzetiségi lista nem szerzett mandátumot – a közösségi képviselet iránti igény továbbra is erős

Az eredmény azt is mutatja, hogy sokan fontosnak tartják, hogy közösségük önálló hangon legyen jelen a közéletben.

Salamin András: Igazszólások V. / Herein Mária: Családi kör – 2

Ez a különleges kétrészes kiadvány nem akar tanítani, ítélkezni vagy történelmet magyarázni. Csak igaz történeteket mesél el emberekről, sorsokról, egy elmúlt évszázadról.

Ritter György: Végszó. Magyarországi németek elbeszélései az alávetettségükről, 1940-1970 (I. – II. kötet)

Ezen két kötet azoknak szól, akik a történelem nagy folyamatait az egyéni sorsok felől szeretnék megközelíteni és megérteni.

Irene Langemann: Das Gedächtnis der Töchter

Az itt ajánlott mű egy mélyen megrendítő regény az identitás kereséséről az idegenségben, a magány sokféle arcáról és arról az újra meg újra mozgósítandó erőről, amely segít felülkerekedni rajta.