Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamVan kinek átadni a lángot

Van kinek átadni a lángot

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

III. Német Nemzetiségi Ifjúsági Gála Szigetújfalun

A gyerekek – bölcsődés korútól a gimnazistáig – minden évben örömmel vesznek részt az ifjúsági gálán. Az idei április 7-én került megrendezésre. A fiatalokat Paulheim Vilmos polgármester és Tomin Jánosné Werny Anna, a Szigetújfalui Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke köszöntötte.

A kozonseg, das Publikum

Ezen a délutánon is a helyi és a környező településekről érkező gyermek néptánccsoportok léptek színpadra. A gálát még az ifjú harmonikások játéka, sváb és német nyelvű szavalatok gazdagították. A Csepel-sziget szívében található Szigetszentmárton, Szigetcsép és Szigetújfalu büszke arra, hogy a hagyományőrzésnek van utánpótlása és van kinek átadni a lángot.

Idén messziről érkezett vendégeket is köszönthettek a helybeliek, a Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola 1./c. és 2./d. osztályát. Osztályfőnökeik Kovácsné Toldi Ildikó és Almási Dorina örömmel hozta őket a fellépésre. A szervezők egyik legnagyobb örömére sikerült az ifjúsági gálát vendégszereplőkkel kibővíteni és ezzel színvonalasabbá tenni.

godolloi 1C osztaly, Klasse 1C aus Godollo

A rendezvény erényei közé tartozik, hogy a magyarországi németek kultúráját és összetartozását erősíti, valamint a műsorok megtekintésén és a vendéglátáson túl a gyerekeknek lehetőségük volt játszani, ismerkedni egymással. A szülők és a pedagógusok is elégedetten tértek haza.

Az ifjúsági gála főszervezői, a Magyarországi Német Népi Kultúráért Egyesület Szigetújfalu (elnök: Kosztyu Annamária, elnökhelyettes: Firnigl Zoltán) és a Szigetújfalui Német Nemzetiségi Táncegyüttes (csoportvezető: Borbély Alexandra) nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a felkészítő pedagógusok is kellő elismerésben részesüljenek. Az egyesület köszönetét fejezi ki fáradozásukért. Nélkülük sem a rendezvények, sem a magyarországi német hagyományőrzés nem valósulhatna meg.

Fiatalok es felnottek kozos tanca, der gemeinsame Tanz von Jungen und Alten

Idei fellépők:
Szigetújfalui Regenbogen Óvoda és Bölcsőde Tánccsoportja (Kaltenecker Tímea)
Szigetújfalui Gyermektáncegyüttes (Kosztyu Annamária)
Szigetszentmártoni Babszem, Csiribiri (Borbély Alexandra) és Lustige Kinder Gyermektáncegyüttes, (Kitzinger Klára)
Szigetújfalui Általános Iskola szavalói
Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola 1./c és 2./d. osztálya
Szigetújfalui Német Nemzetiségi Táncegyüttes (Borbély Alexandra)

Rendszeres fellépők még:
A Szigetcsépi Német Nemzetiségi Táncegyüttes Gyermekcsoportjai (Asókné Telek Katalin)
A Szigetcsépi Általános Iskola harmonikásai
A Szigetcsépi Általános Iskola énekkara (Ők idén az Országos Gyermeknéptánc Fesztiválon vettek részt aznap, ezért nem tudtak eljönni.)

A felnőttek kezdő és záró tánca igazi motivációt jelentett a szárnyait próbálgató ifjúság számára. Remek délutánt töltöttünk együtt.

Scherzinger Mária

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.