Möchten Sie über ähnliche Themen erfahren?
Drücken auch Sie ein Like auf die –> Zentrum Facebook-Seite
Átadták Tolna megye első német nemzetiségi tanösvényét
Elkészült a hatodik magyarországi német tematikus út: a Tolna megyei Bátaszéken várja az érdeklődő közönséget. Még a borús időjárás sem szegte kedvét az ünneplőknek május 19-én, a létesítmény átadásán, amelyen a helyi Heimat Tánccsoport és a Bátaszéki Ifjúsági Fúvószenekar közreműködésével megtartott ünnepség keretében több száz érdeklődő járta be az új tanösvényt.
Az ünnep alkalmából számos helyi lakos és meghívott vendég gyűlt össze, köztük dr. Hochmann András, az Osztrák Köztársaság tiszteletbeli konzulja, a bátaszéki származású dr. Gerner Zsuzsanna, a Németországi Szövetségi Köztársaság tiszteletbeli konzulja, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának magasrangú képviselői, valamint a magyarországi német oktatási intézmények és média munkatársai – köztük a szintén bátaszéki származású dr. Gerner Éva, az Unser Bildschrim német nemzetiségi televíziós magazin szerkesztője.
Az MNOÖ nevében dr. Józan-Jilling Mihály szociális ügyekért felelős tanácsnok köszöntötte a jelenlévőket: – Magyarországi németként és Tolna megyeiként is nagyon büszke vagyok erre a teljesítményre. Ha itt körülnézünk, minden őseink kézlenyomatát hordozza. Kívánom, hogy az új tanösvény a város büszkesége és látványossága legyen! – mondta. Ezután személyesen is kifejezte köszönetét a bátaszéki projekt vezetőinek, Wittendorfer Ildikónak, Gombkötőné Kemény Krisztinának, Kardos Gábornak és munkatársaiknak, valamint Gerner Zsuzsannának és Gerner Évának, akik szakértőkként vettek részt a munkában.
– Elődeink sorában számos német származású, német anyanyelvű bátaszéki személy van, ezért részemről, részünkről magától értetődő az érzelmi kötődés a városhoz – osztotta meg családtörténetének részleteit Gerner Éva, aki 11 éves koráig Bátaszéken élt és szívesen emlékszik vissza erre az időszakra. Húga, Gerner Zsuzsanna, a Pécsi Tudományegyetem Germanisztika Intézetének vezetője ünnepi köszöntőjében hangsúlyozta, a kezdeményezők azon fáradoztak, hogy a helyiek és az idelátogatók minél több Bátaszékkel kapcsolatos ismerettel gazdagodhassanak. Összefoglalta a tanösvény egy-egy állomásának tartalmát, kitérve olyan különlegességekre is, amelyek hely szűkében már nem jelenhettek meg a táblákon és a vezetőfüzetben.
Bátaszéken számos történet, anekdota és különlegesség lelhető fel. A tanösvény hét állomásán különféleképp elevenedik meg a „városias falunak, falusias városnak” nevezett Bátaszék Janus-arcúsága, azaz kettőssége. A látogatók számos érdekességet tudhatnak meg a helyi Mária-kultuszról, a pezsgő egyesületi életről, korábbi elnéptelenedett külterületekről, a városias hangulat- és életérzésről, a szódavízkészítésről, sőt, az is kiderül, miért mondható el egykori helyi iparosok tucatjairól, hogy „Törökországból” Törökországba mentek dolgozni.
A bátaszéki német tanösvény mindenképp megér egy látogatást. A magyarországi német tanösvények sora pedig folyamatosan bővül: hamarosan további hasonló tematikus útvonalakat adnak át Bándon (jún. 1.) és Csolnokon (jún. 22.) is.