Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyam„Napjainkban nem egyszerű a hagyományőrzés, ezért az kell, hogy azt beépítsük a...

„Napjainkban nem egyszerű a hagyományőrzés, ezért az kell, hogy azt beépítsük a mindennapokba”

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Magyarországi német tematikájú fotókból nyílt vándorkiállítás Pécsett

Népviseletes „sváb” nénike ücsörög a buszmegállóban, a kezében egy ismert parfüméria reklámtasakja; mellette három fiatal, kalapos, mellényes, kötényes srác énekel – ha a képnek hangja lenne, bizonyára egy magyarországi német népdal csendülne fel; alig egy méterre tőlük egy imára font, ráncos kéz látható. Gyönyörű pillanatok ezek, amelyeket a magyarországi német közösség tagjai örökítettek meg fotókon, majd e képekkel a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum) Blickpunkt elnevezésű versenyére pályáztak. Az immár 2008 óta évente meghirdetett online fotópályázat rendkívül népszerű a német közösségben, alkalmanként több száz pályamű érkezik. Nevezni saját készítésű fényképpel, saját fotókból készült képeslappal vagy felújított archív fotóval lehet – a kikötés mindössze annyi, hogy a képek témája minden esetben kapcsolódjon a magyarországi németséghez. Az immár több ezer alkotást tartalmazó archívumból készült vándorkiállítás évek óta járja az országot. Legújabb állomása a baranyai megyeszékhely, ahová a hagyományos anyag mellett egy exkluzív vászonkép-kiállítás is érkezett a Pécsi Német Önkormányzat meghívására. A tárlatnak a Városháza épületében található nemzetiségi és civil közösségi iroda ad otthont.

20211111_152050

A versenyművekből készült kiállítást november 11-én a Zentrum igazgatója nyitotta meg. Ambach Mónika beszédében elmondta, a Blickpunktot annak idején azért indították útjára, hogy széles körben is bemutassák a hazánkban élő németséget, valamint, hogy a közösség tagjai egymást is jobban megismerhessék: – Minden évben felteszem magamnak a kérdést, hogy mi újat tudunk még nyújtani. Aztán amikor elindítjuk a versenyt és várjuk a fotókat, a munkatársaimmal újra és újra kíváncsian várjuk, hogy vajon mennyi kép érkezik majd be. Bevallom, mindig alá szoktunk lőni, mert jellemzően 250-300 képet neveznek. Ma már több mint 3600 fotó van az archívumunkban – egytől egyig különleges képek, amelyek gyönyörű dolgokról mesélnek. Ha ránézünk a most kiállítottakra, láthatjuk, hogy életképekről van szó, amelyek bemutatják a mindennapjainkat, az ünnepeinket, azt, hogy mennyire színes és különleges a nemzetiségünk. A fotókon nem csak idősek szerepelnek, hanem gyermekek, fiatalok is. Fontos, hogy ők is megéljék az identitásunkat, a hagyományainkat. Valljuk be, hogy ez napjainkban nem egyszerű, ezért az kell, a hagyományőrzést beépítsük a mindennapokba: ha valaki táncolni szeret, akkor táncoljon, ha zenélni, akkor zenéljen, ha népviseleti ruhát varrni, akkor tegye azt. Ezzel mindenki hozzájárul a nagy egészhez, és ettől válik ez a történet élővé.

20211111_153226

A kiállításmegnyitón Kleics Bertalan (trombita) és Kleics Botond (harmonika), a Pécsi Belvárosi Általános Iskola tanulói működtek közre. A tárlat év végéig tekinthető meg.

Fotók: Zentrum.hu – Grund Lajos

Az idei Blickpunkt-verseny pályaműveit egyébként november 20-án 14 órától mutatta be a Zentrum élő online Facebook-közvetítésben, amikor is a verseny díjainak virtuális kiosztására is sor került. 

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.