Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Gyermekkora óta ezer szálon kötődik a Pest megyei Újhartyánhoz, és bár Budapesten nőtt fel, amennyi időt csak lehetett, a nagyszülőknél töltött vidéken, ahol a nagyapja a vasárnapi ebédek után régi történeteket mesélt… Évtizedekkel később pedig már az unoka invitálja időutazásra az olvasóit az Öreg Banda című regényében.
Kollár-Klemencz Lászlót régóta foglalkoztatta a téma, de elmondása szerint most jött el az idő, mostanra álltak össze a történetek úgy, hogy egy regényben állítson emléket felmenőinek, a falunak, a helyi sváb közösségnek. A Kaldenecker család változatos, tragédiáktól sem mentes története négy generáción ível át, az 1800-as évek végétől az 1970-es évekig. Az Öreg Banda című könyv nagyrészt kutatáson és visszaemlékezéseken alapul, de bőven tartalmaz fiktív elemeket is. Ezeket a szerző nagyon ügyesen szövi egybe, az olvasót pedig lebilincseli a szívszorító és vidám események láncolata, miközben újra is újra felcsendül a fúvószene. (Könyvajánlónk itt olvasható >>>)
Az íróval a Magyarországi Németek Házában a Zentrum-Programme im HdU rendezvénysorozat keretében került sor egy beszélgetésre. Kollár-Klemencz Lászlót a mű megírásakor aggasztotta, hogy a rengeteg adat és összegyűjtött információ hogyan kerül majd a helyére a regényfolyamban. Ugyanakkor az írás egy izgalmas utazás volt számára, ami során sok közös pont tárult fel a zenész dédnagyapja és közte. A dédszülője, Kaldenecker Josef alapította ugyanis az Öreg Bandát, aminek zenei örökségét mind a mai napig ápolják a helyi muzsikusok.
Nem meglepő, hogy sokan érkeztek a február 23-ai eseményre, hiszen a könyv rövid idő alatt nagy népszerűségre tett szert. Az est moderátora, Nagygéci Kovács József kiválóan rámutatott ennek egyik okára, miszerint a regény nem csak a német nemzetiséghez tartozók vagy az újhartyániak számára enged belépést ebbe a zárt és összetartó falusi közegbe. A történet középpontjában az emberi interakciók állnak, a család és természetesen a zene. A Josef számára oly fontos fliglihorni – németül Flügelhorn, azaz a sváb zenében előszeretettel használt szárnykürt – újra és újra megjelenik, ahogy kézről kézre jár az évtizedek alatt.
Kollár-Klemencz Lászlónak az adatgyűjtésben nagynénje mellett Lauter Antal is jelentős segítséget nyújtott, aki helytörténeti kutatóként rengeteg fontos információval rendelkezik, és újhartyáni zenészként jól ismeri a helyi zenekarok múltját. A zenés irodalmi esten nemcsak harmonikán működött közre, hanem a település múltjáról is mesélt. Valaha három kocsma működött a faluban, mindegyik saját zenekarral is rendelkezett. Külön mulattak az iparosok, a gazdák és a szegényebb emberek. Az Öreg Banda a Gazdakörben szórakoztatta a vendégeket.
Kollár-Klemencz László mióta elköltözött a nagyvárosból szentendrei környezetében alkotja újra az újhartyáni életet, még hagyományos festőhengert is hozott onnan, amivel a falakat díszítheti, de régi családi bútorok is megtalálhatóak az otthonában. Sőt nevetve jegyzi meg, hogy a macskáját is Újhartyánból hozta.
A harmincas éveiben, amikor a Kistehén Tánczenekart alapította, gyakran visszajárt. Biztos benne, hogy abból a hangulatból született több dal, közöttük a Szájbergyerek is, amit aztán az egész ország megismert. Ezzel a szerzeményével kapcsolatban a legkülönlegesebb emléke egy újhartyáni lakodalomhoz kötődik, amikor a zenekar egyszer csak belekezdett a slágerébe.
– És én ott ülök abban a kultúrházban, ahol gyerekként ettem a savanyú uborkát a zenekar mögött, és a zenészek néha odaengedtek a hangszerekhez a szünetben. Most ugyanezen a helyen játssza a sramli zenekar az én dalomat – mesélte az író és dalszerző, akinek meggyőződése, hogy a sváb zeneiség különböző módokon, de visszaköszön jó néhány szerzeményében. És most már az Öreg Banda történetében is.
Ambach Mónika
Fotó: Zentrum.hu – Grund Lajos
〰〰〰〰〰
Szervező:
Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum)
Támogatók:
Magyarországi Németek Országos Önkormányzata
A Miniszterelnökségen keresztül a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. – NKUL-KP-1-2022/2-000542