Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeBibliothekRoswitha Riebe-Beicht: Donauwellen. Kulinarische Reise vom Schwarzwald zum Schwarzen Meer

Roswitha Riebe-Beicht: Donauwellen. Kulinarische Reise vom Schwarzwald zum Schwarzen Meer

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

A Duna nemcsak fontos kereskedelmi és hajózási útvonal évezredek óta, hanem az országok és kultúrák között zajló cserefolyamatoknak is meghatározó eleme. Összeköt és elhatárol, Európa egyik legjelentősebb folyójaként végigszelve a kontinenst virágzást hagy maga után. A Donauwellen (Duna-hullám) című könyv sütemények receptjeiből áll, melyeket Roswitha Riebe-Beicht gyűjtött össze régi családi receptkönyvekből. Azért ezt a címet adta munkájának, mert felmenői a Duna-menti tájakról származnak.

A könyv ötlete közel harminc évvel ezelőtt született meg. Roswitha Riebe-Beicht nagymamája mindig szorgosan gyűjtötte és írta össze receptjeit egy könyvbe. Amikor 1990-ben a vasfüggöny lebontása után szülővárosában, a németországi Straubingban gyűjtést szerveztek a Romániában élők megsegítésére, akkor fogalmazódott meg a gondolat, hogy a mama gyűjteményét jó lenne kibővíteni több ország gasztronómiai jellegzetességével és ezeket egy könyvbe rendezve kiadni. Az addig rajztanárként dolgozó Riebe-Beicht kutatómunkába kezdett és meg is jelentette könyvét, először 1993-ban, majd 1996-ban. Az itt bemutatott kiadvány egy 2020-ban kiadott, kibővített verziója a korábbiaknak, melyeket helytörténeti és történelmi adatokkal egészített ki.

A kiadvánnyal egy célja volt: a Duna összekötő funkcióját a különböző országok receptjeivel párhuzamba hozni. Mint ahogy a Duna mentén kereskedelem zajlik, ezáltal kapcsolatok teremtődnek, úgy a főzés és az ételek szeretete is összehozza az embereket, valamint közösséget is teremthet. Tíz ország süteményeit kezdte el vizsgálni a Duna forrásától a torkolatáig. Így a receptek Németország, Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Horvátország, Szerbia, Románia, Bulgária, Moldova és Ukrajna jellegzetes édességeit mutatja be. Külön megemlíti az egyes receptek mellett, hogy az adott ország melyik városából származik a gyűjtés, illetve ha több országban is ismert a sütemény, akkor a különböző elkészítési módjait, változatait is feltüntette. 

Ezt a receptkönyvet édesszájú olvasóinknak ajánljuk, akik nemcsak a hazánkban ismert és készített torták és sütemények rajongói, hanem „belekóstolnának” más országok kultúrájába is.

Roswitha Riebe-Beicht: Donauwellen. Kulinarische Reise vom Schwarzwald zum Schwarzen Meer (Duna-hullám. Gasztronómiai utazás a Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig)
Bonn : Arachne Verlag, 2020
126 oldal
Nyelv: német

Az ajánlóinkban szereplő könyvek (amennyiben nincs más feltüntetve kizárólag kikölcsönzés céljából) megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében.
További információ: info@bibliothek.hu
Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.