Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettSchwäbische Lieder und Sprüche aus Wetschesch

Schwäbische Lieder und Sprüche aus Wetschesch

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Ezen a héten a nemrég megjelent Schwäbische Lieder und Sprüche aus Wetschesch (Sváb énekek és mondókák Vecsésről) című daloskönyvet ajánljuk olvasóinknak, mely a Kulturverein – Vecsés Egyesület több évtizedes gondos munkájának gyümölcse. 

A kötet mindhárom szerzője – Frühwirth Mihály, Fazekasné Gombár Mónika és Osikoviczné Csendes Mária – lelkes hagyományőrző. Gyermekkoruk óta szívvel-lélekkel kötődnek Vecséshez és annak szokásaihoz, illetve a német nyelvhez, melynek továbbadása érdekében hosszú ideje együtt tevékenykednek. A kiadványhoz tartozik egy százöt dalt, archív felvételt, valamint szöveget tartalmazó CD is. Ezeket az 1980-as években felkeresett idős emberek énekelték, illetve mondták fel emlékezetből. Frühwirth Mihály, a Kulturverein alapítója, ekkor kezdett el először foglalkozni a családja és ismerősei régi fényképeivel. A kezdeti érdeklődés komoly tudás utáni vággyá alakult át. Mind a nyelvet és a zenét is igyekezett feleleveníteni és a felvételek készítése által megőrizni az utókornak. Ehhez volt nagy segítsége Fazekasné Gombár Mónika, aki német nyelv- és ének-zene tanárként magára vállalta, hogy a hangfelvételek alapján lejegyzi a kották és a dalok szövegeit. Így az ő régi vágya is teljesült, hogy részt vehetett egy vecsési énekeskönyv kiadásában. Osikoviczné Csendes Mária pedig a Petőfi Sándor Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium igazgatójaként és a nemzetiségi kórus vezetőjeként, valamint a Szent Kereszt templom kántoraként veszi ki a részét abban, hogy ezek a dalok ne merüljenek feledésbe.

Az előszóban Frühwirth Mihály megemlékezik a hangfelvételek készítőiről és szereplőiről, valamint a folyamatról, miként lett egyre fontosabb számára a múlt feltárása és kutatása, a dalok és szólások gyűjtése. Továbbá azt is megtudhatjuk belőle, hogyan találkozott az egyházi énekekkel, hogyan zajlott a vecsési sváb népdalok lejegyzése nyelvjárásban, valamint a mondókák és történetek gyűjtése. Minderről két nyelven, németül és magyarul is olvashatunk a könyvben. Ezt követően tematikus felbontásban ismerhetjük meg a dalokat, melyeket valaha a faluban énekeltek: kezdve a szerelmes,  vidám, hazafias, vadász- és katonadalokkal egészen a balladákig és egyházi énekekig. A könyv utolsó fejezetében kaptak helyet a szólások, közmondások, imák és helyi történetek. A függelékben pedig archív és mai képeket láthatunk a vecsési kórus életéből. 

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik a magyarországi német falvak történetei és hagyományai iránt érdeklődnek, valamint szívesen elmerülnek különböző települések zenei, illetve mondókás gyűjteményeiben.

Frühwirth Mihály, Fazekasné Gombár Mónika, Osikoviczné Csendes Mária: Schwäbische Lieder und Sprüche aus Wetschesch. Sváb énekek és mondókák Vecsésről
Kulturverein-Vecsés Egyesület, 2022
129 oldal
Nyelv: német, magyar

Az ajánlóinkban szereplő könyvek (amennyiben nincs más feltüntetve kizárólag kikölcsönzés céljából) megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében.
További információ: info@bibliothek.hu
Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.