Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyam„Közösségi Múzeum” címek átadásának adott otthont a tatai Német Nemzetiségi Múzeum

„Közösségi Múzeum” címek átadásának adott otthont a tatai Német Nemzetiségi Múzeum

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Neves szakmai esemény házigazdája volt a tatai Német Nemzetiségi Múzeum. A Közösségek Hete 2023 kiemelt szakmai rendezvénye, az EGYÜTTHATÓ! konferencia keretében május 11-én a Nepomucenus malomban kerültek átadásra a Közösségi Múzeum elismerő címek. A helyválasztás nem volt véletlen, hiszen a múzeum az elsők között vehette át a 2019-ben, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) kezdeményezésére alapított díjat közösségépítő és közösségteremtő munkájáért.

Az elismerő okleveleket dr. Szende László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Múzeumi Főosztályának főosztályvezetője és a Szabadtéri Néprajzi Múzeum képviselői, dr. Cseri Miklós főigazgató, dr. Bereczki Ibolya ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettes és Nagy Magdolna, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ igazgatója adták át. A rendezvényen Rigó Balázs, Tata város alpolgármestere, dr. Schmidtmayer Richárd, a Kuny Domokos Múzeum igazgatója és dr. Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója köszöntötték a megjelenteket.

A díjátadó rendezvényt egy szakmai konferencia és egy azt követő world-café beszélgetés tette teljessé, ahol a résztvevők oszthatták meg egymással a közösségi múzeummal kapcsolatos tapasztalataikat, gondolataikat. A nap programja ezt követően a helyszínt biztosító és Közösségi Múzeum elismerő címmel rendelkező Német Nemzetiségi Múzeumhoz kapcsolódó civil közösségek, a Somorer Tanzgruppe lendületes előadásával, az 56-os közösségi diákkiállítás létrehozásában közreműködő tanulók által tartott tárlatvezetéssel folytatódott. A tavalyi évben megújult múzeum udvarán ünnepélyesen helyet kapott a magyarországi németek szimbolikus növénye a rozmaring is, mely eddig Tarján község tájházának udvarát díszítette. Az ültetésben segédkezett Waldmann-né Baudentisztl Éva, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának alelnöke, Erdélyi-Pfiszterer Angelika, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának kulturális referense és Kovács Imréné, a múzeum Vendégségben a Múzeumban elnevezésű programsorozatának idei vendégének, Szomor községnek a képviseletében. Zárásként pedig a tatai malmokkal ismerkedhettek meg a résztvevők, amelyhez a Tatai Versbarátok Köre biztosított irodalmi kíséretet.

Német Nemzetiségi Múzeum

További rendezvényfotók >>>

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ jóvoltából az esemény egy része vissza is nézhető:

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.