Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
A nemzetközi nőnap alkalmából március 6-án a Zentrum-Programme im HdU rendezvénysorozat egy kiállításmegnyitó, egy előadás, valamint egy kerekasztal-beszélgetés segítségével elevenítette fel e szőttes kapcsán a sváb nők sorsát. Hordozókendőkbe szőtt történetek címmel dr. Szepesi Anna engedett betekintést kutatásába, különleges gyűjteménye pedig egészen május közepéig megcsodálható a Magyarországi Németek Házában.
A Heinek Ottó teremben a magyarországi német festők és művészek alkotásai helyett most két hónapig Baranya vármegyei hordozókendők díszítik a falakat. Dr. Szepesi Anna több tíz éves munkája rejlik a kiállítás mögött, melyet előadásában be is mutatott a budapesti közönségnek. Az est első felében a disszertációjáról és kutatásai eredményeiről hallhattunk egy előadást, melyet a kiállított textíliák mellett egy vetített prezentáció is szemléletessé tett. A művészettörténész és kultúrantropológus elhivatottsága és lelkesedése a téma iránt átragadt a közönségre is. A színes szőttesek készítése, mintája, rituális használata és utóélete egy olyan apró és általában rövid ideig tartó szegmense a magyarországi németek hagyományvilágának, hogy emiatt nem sokszor kerül előtérbe, de jelentősége kulturális szempontból annál nagyobb. A nézők soraiban is akadtak visszaemlékezők, akiknek édesanyja vagy nagymamája használt ilyen kendőt csecsemő hordozására. Azóta ez a tárgy a legtöbb háztartásban emlékként van már csak jelen, fali szőttes vagy éppen padtakaró formájában.
Az előadást egy kerekasztal-beszélgetés követte, melyet Erdélyi-Pfiszterer Angelika, az est háziasszonya, a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum) megbízott igazgatója folytatott dr. Szepesi Annával és dr. Molnár Annamáriával.
Molnár Annamária tizennégy kortanú nővel folytatott interjú alapján írta meg a nők emancipációjával foglalkozó, a második világháború előtti és az azt követő időket vizsgáló doktori munkáját. 2018-as disszertációjában a nők családban és a faluközösségben betöltött szerepének módosulása mellett a ruházkodási szokásaikban és munkájukban bekövetkezett változásokat taglalja. A háború alatt és után a munkát végző nők például elhagyták az addig hordott viseletüket, hogy a munka elvégézését megkönnyítsék, illetve a családban betöltött szerepük is megváltozott, mert a férj hiányában a család el- és fenntartását is meg kellett oldaniuk. Később az iparosodás hatására sokan közösségüket is elhagyták, mert a nagyobb városok több munkát ígértek.
A beszélgetés után a vállalkozó szelleműek fel is próbálhatták a hordozókendőt Szepesi Anna és egy játékbaba segítségével.
Szepesi Anna a baranyai asszonyokkal készült interjúiból egy rövidfilmet is összeállított, melyet a vendégek a rendezvény előtt és után – a büféből vett finomságok társaságában – kellemes beszélgetések közepette meg is tekinthettek.
Elekes Fanni






További képek >>>
Fotók: Grund Lajos
A kiállítás május 13-ig tekinthető meg a Magyarországi Németek Háza Heinek Ottó termében. Látogatás előtt időpontegyeztetés szükséges az info@zentrum.hu címen.
〰〰〰〰〰
Szervező:
Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum)
Támogatók:
Magyarországi Németek Országos Önkormányzata
Miniszterelnökség a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül (NKUL-KP-1-2024/3-000590)
