Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
2024. június 9-én kerül sor a német nemzetiségi önkormányzati választásokra. Ennek apropóján az országos német önkormányzat és a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum) kommunikációs felületein rendszeresen információkat teszünk közzé az ezzel kapcsolatos fontos tudnivalókról. Kérjük, figyelje a választási logóval ellátott tájékoztató anyagokat, és ha még nem tette meg, kövesse be az MNOÖ, illetve a Zentrum Facebook-oldalát, valamint iratkozzon fel az önkormányzat hírlevelére a presse@ldu.hu-ra címzett e-mail-lel!
Az érintett témák felsorolását itt találja >>>
1. A választáson nemzetiségi szervezet állíthat jelöltet.
A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény (a továbbiakban: Njtv.) 2. § 14. pontja határozza meg a nemzetiségi szervezet fogalmat, amely szerint a párt és a szakszervezet kivételével a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában szereplő olyan egyesület, amelynek alapszabályában – a nemzetiségi önkormányzati választás évét megelőzően legalább 3 éve – rögzített célja az e törvény szerinti, konkrétan megjelölt nemzetiség képviselete.
A jelöltet állító szervezetet a Nemzeti Választási Bizottsághoz be kell jelenteni az előírt formanyomtatványon.
2. Jelölés településen:
A települési nemzetiségi önkormányzati képviselő jelöléséhez a nemzetiségi névjegyzékben a választás kitűzésének napján szereplő választópolgárok öt százalékának, de legalább öt választópolgárnak az ajánlása szükséges.
Egy választópolgár több jelöltet is ajánlhat!
3. Jelölés a vármegyében, fővárosban:
A területi nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán az a nemzetiségi szervezet állíthat listát, amely a fővárosban, a vármegyében kitűzött települési nemzetiségi önkormányzati választások legalább tíz százalékában önállóan jelöltet állított, és amely a választópolgárok legalább két százalékának ajánlását összegyűjtötte.
4. Jelölés országosan:
Az országos nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán az a nemzetiségi szervezet állíthat listát, amely a települési nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán legalább a választások tíz százalékában önállóan jelöltet állított, és amely a választópolgárok legalább két százalékának ajánlását összegyűjtötte.
(Kitűzött települési nemzetiségi önkormányzati választás hiányában bármely nemzetiségi szervezet állíthat listát.)
A vármegyei/fővárosi, országos listaállítás közös szabályai:
Két vagy több nemzetiségi szervezet közös egyéni jelöltek alapján – ugyanazon szervezetek részvételével – közös listát állíthat.
Egy nemzetiségi szervezet egy választókerületben csak egy – önálló vagy közös – lista állításában vehet részt.
Egy listán legfeljebb háromszor annyi jelölt szerepelhet, mint a megválasztható képviselők száma.
Ha a listáról egy jelölt kiesik, helyére a listán soron következő jelölt lép. Egy nemzetiségi szervezet csak egy nemzetiséget képviselhet. Egy személy csak egy települési, egy területi és egy országos önkormányzati jelölést fogadhat el.
5. A jelölt bejelentése:
Településen (legkésőbb a szavazást megelőző 34. napon): 2024. május 6-ig a jelöltenként szükséges ajánlások egyidejű leadásával (jelöltenként a nemzetiségi névjegyzékben a választás kitűzésének napján szereplő választópolgárok öt százalékának, de legalább jelöltenként öt választópolgárnak az ajánlása) a helyi választási bizottságnál.
Vármegyében/fővárosban (legkésőbb a szavazást megelőző 33. napon): 2024. május 7-ig a lista nyilvántartásba vételéhez szükséges ajánlások egyidejű leadásával a vármegyei/fővárosi választási bizottságnál.
A lista nyilvántartásba vétele akkor lehetséges, ha a szervezet a vármegyében/fővárosban kitűzött települési német nemzetiségi önkormányzati választások legalább tíz százalékában önállóan jelöltet állított és a vármegyei/fővárosi német választópolgárok legalább két százalékának ajánlását összegyűjtötte.
Országosan (legkésőbb a szavazást megelőző 33. napon): 2024. május 7-ig a lista nyilvántartásba vételéhez szükséges ajánlások egyidejű leadásával az Nemzeti Választási Bizottságnál.
A lista nyilvántartásba vétele akkor lehetséges, ha a szervezet a települési német nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán országosan legalább a választások tíz százalékában önállóan jelöltet állított és országosan a német választópolgárok legalább két százalékának ajánlását összegyűjtötte.