Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeBibliothekMuskovics Andrea Anna: Buda-vidék présház- és pincekultúrája

Muskovics Andrea Anna: Buda-vidék présház- és pincekultúrája

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Ismét egy doktori disszertációból készült kiadvánnyal bővült a Magyarországi Németek Könyvtárának állománya. Ezúttal Buda-vidék présház- és pincekultúrájáról, illetve a terület utóbbi háromszáz évének történetéről és néprajzáról olvashatunk.

Muskovics Andrea Anna a módszertani kérdések mellett kiterjedt és mélyreható terepmunkát, továbbá levéltári kutatásokat folytatott a pincék, présházak, pincesorok határbeli elhelyezkedésével kapcsolatban. Hogy bizonyítani tudja a jellegzetes „német”, „alsó-ausztriai” pincesorok kialakulását, alapos munkát végzett a családi és a kamarai térképek tanulmányozásával is. Az e témát érintő, az 1950-es és ’60-as években keletkezett írások elsősorban leíró és analizáló jellegűek. Szerzőik többnyire egy-egy település építményeinek bemutatására törekedtek, de tágabb összefüggéseket már nem vizsgáltak. Muskovics Andrea Anna munkájával ezt a hiányt igyekezett orvosolni: Megvizsgálta az épületek társadalmi kontextusát, a présházakat és pincéket használó embereket.

A pincék és présházak világa biztos és stabil hátteret nyújtott a szőlőhegyi mindennapi életnek és szorosan összekapcsolódott a település társadalmával. Előfordult az is, hogy falun belüli falut alkottak a présház- és pincesorok, a szőlőhegy pedig külön szervezettel, olykor önkormányzattal, rendelkezett.

Ezek a föld gyomrába fúrt vagy épített pincék sok mindenről tudnának mesélni. Háborús és katasztrófaközeli időszakokban védelmet, esetenként a puszta életet jelentették. Megint másoknak, például szerelmespároknak, menedékhelyként szolgált, egy hely volt, ahol eltűnhettek a fürkésző szemek elől. Jeles napokon és a népi hiedelmeken alapuló ünnepeken a hagyományok és a népszokások megélésének színhelyei voltak. Ezekre az épületekre tehát a társadalmi élet színtereiként is kell tekintenünk. 

A vizsgálat alapjául a szerző azért az egykor főleg németek által lakott Buda-vidéket választotta, mert a terepbejárás során feltűnt neki, hogy a terület présház- és pincekultúrája több szempontból is sajátos jegyeket hordoz magán. Ilyen például a présházak morfológiai és genetikai kialakulása, a pinceajtók és azok vasalása, ablaknyílások és egyéb azonos vagy éppen eltérő sajátosságok.

Ezzel a könyvvel Muskovics Andrea Anna egy hiánypótló munkát tett le az etnográfia asztalára. Ajánljuk tehát ezt a tanulmányt minden bor- és pincekultúrát kedvelőnek, valamint a magyarországi németek néprajza iránt érdeklődőnek.

Muskovics Andrea Anna: Buda-vidék présház- és pincekultúrája
Budapest: Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet, 2019
267 oldal
Nyelv: magyar

Az ajánlóinkban szereplő könyvek (amennyiben nincs más feltüntetve kizárólag kikölcsönzés céljából) megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében.
További információ: info@bibliothek.hu
Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.