Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamA lélek képekből táplálkozik

A lélek képekből táplálkozik

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

A mesesín éppoly egyszerű, mint amilyen ötletes: csupán egy három vezető horonnyal ellátott fadeszkából áll. Ezekbe a barázdákba kartonfigurákat, képeket vagy kártyákat lehet behelyezni, mozgatni. Így a figurák között kapcsolat jön létre. A mesesín elősegíti a nyelvi, a mesélési és a hallgatási készség, a figyelem, valamint a koncentráció fejlődését.

A képek segítségével történeteket mesélhetünk el, összefüggéseket magyarázhatunk el, és a tanulási tartalmak széles skáláját mutathatjuk be a gyerekeknek. A beszélő és a hallgatók aktív kapcsolatba lépnek egymással, ez teszi a mesesínt a nyelvfejlesztés hatékony eszközévé. A pedagógusok és maguk a gyermekek is „játszhatnak“ rajta.

Az író, pedagógus és szabadúszó művész Gabi Scherzer a Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ (UMZ) szervezésében kétrészes webinárium keretében vezetett be minket a mesesín világába.

Megszólal a hangtál, a karok szétnyílnak a mesesín felett, és már minden szem a mesélő mozdulatait követi. A három barázdával ellátott fatáblán életre kel a nyelv. A történet szavakban, képekben és mozgásban bontakozik ki, és közvetlen kapcsolatot teremt a gyermekek belső képi világával. A történetmesélés ezután közvetlenül a gyermekek irányítása alá kerül és a figurákkal a kezükben a nyelv áramlani kezd. Ezáltal a nyelvelsajátítás és nyelvtanulás igazán szórakoztatóvá válik!

Gabi Scherzer

Az előadó kis rituálékat mutatott be a mesekezdéshez és befejezéshez, a történetmeséléshez trükköket mutatott és tippeket adott. Megfigyelhettük, ahogy Himpelchen és Pimpelchen megmásznak egy hegyet, majd eltűnnek a barlangban, a perspektívaváltás után pedig már láthatjuk is őket meghitten aludni a hegy gyomrában. 

Időt kell adnunk a gyermekeknek, hogy lássanak és (meg)értsenek. Ha belső ösztönzést akarunk ébreszteni, időt kell adnunk neki! – mondta az előadó. A szónak, a képnek és a mozgásnak egymás után kell következnie, hogy a gyermekeknek lehetőségük legyen a történet befogadására.

A krumplikirály mese minket felnőtteket is lenyűgözött egyszerű karaktereivel, gazdag nyelvezetével és a sok ismétléssel. 

Nemcsak meséket lehet a gyermekeknek mesesínnel elmesélni, hanem a nyelvgyakorlásra is alkalmas, mint például az elöljárószavak játékos gyakorlására.

Jó érzéssel és sok-sok gyakorlatba hasznosítható ötlettel a fejünkben fejeztük be a délutánt.

UMZ

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.