Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyam„A közös éneklés a fiataljainknak csak a javára válhat!”

„A közös éneklés a fiataljainknak csak a javára válhat!”

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Fővárosi döntővel zárult
az első országos magyarországi német énekverseny

A magyarországi németek hagyományos dalainak megőrzése és továbbadása volt a célja annak az országos népdaléneklési versenynek, amelynek döntőjére március 28-án az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Budapesti Campus-án került sor. Az esemény a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata kulturális stratégiájának egyik kiemelt eleme, amely a hiteles előadásmód és a nemzetiségi népdalkultúra erősítésére törekszik.

Az országos döntő megrendezésével egy régi álom vált valóra. Néhány évvel ezelőtt már több régióban is mutatkozott arra vonatkozólag igény, hogy a regionális versenyek egy országos döntőben csúcsosodjanak. Több megyében (pl. Baranya, Veszprém) ugyanis már évtizedek óta vannak ilyen énekversenyek. Kétéves tervezés és előkészület után végre megrendezésre került az országos döntő.

A nagyszabású verseny többfordulós lebonyolításban zajlott: az általános, illetve középiskolás tanulók először megyei, majd regionális selejtezőkön mérettették meg magukat, hogy végül a legjobbak bejussanak az országos döntőbe. Összesen 8 duó és 19 kórus szerepelt a döntőben, akik 24 különböző iskola képviseletében érkeztek a versenyre. A résztvevők olyan gyermekek és fiatalok voltak, akik német nemzetiségi oktatási intézményekben tanulnak vagy otthonról hozott hagyományként ápolják a magyarországi német népdalokat.

A versenyzők hat kategóriában mutathatták be tehetségüket: az alsó, illetve felső tagozatos, valamint a középiskolás korcsoportokban duók és 3-9 fős kiscsoportok vetélkedtek egymással. A produkciók során legalább két magyarországi német népdalt kellett bemutatniuk, kizárólag hiteles forrásból származó gyűjteményekből válogatva. Az előadások összesen legfeljebb hat percesek lehettek, és megengedett volt az élő hangszeres kíséret, például harmonikán.

– A Werischwarer Heimatwerk tízfős kórusának tagja vagyok – mutatkozott be a verseny elején Richolm Johanna. – Keddenként van heti egyszer egy órás próbánk. Mindig más dalokat szoktunk énekelni. A sok dal közül a Beim alten Lindenbaum és az Amoi is a mau kweist című dalokat választottuk erre a megmérettetésre. A megyei fordulón azt tanácsolták nekünk a zsűri tagjai, hogy az előadás közben próbáljunk picit többet mosolyogni – erre mindenféleképpen szeretnénk figyelni, valamint arra is, hogy szépen artikulálva énekeljünk.

A zsűri a magyarországi német zenei élet elismert szakembereiből állt: Priegl Éva, Pócsik Viktor, Halmi Gábor, Kaszás Sándor, Bokodiné Kovács Katalin és Emmert József értékelték a versenyzők előadásait.

Emmert József zsűritag az értékelés fő szempontjait sorolta: – Mindenekelőtt azt vettük figyelembe, hogy a versenyzők milyen tisztán énekeltek. A német népdalok kétszólamúak, mindkét szólamot tisztán kell előadni. Értékeltük a dinamikát és a ritmust, a pontosságot, a hangerő váltakozását, valamint azt is, hogy hogyan épült fel az előadott dalcsokor. Fontos volt emellett a szöveg tiszta kiejtése is, és pluszpontokat lehetett kapni azért, ha a dalt nyelvjárásban énekelték, vagy ha az énekesek eredeti népviseletben álltak színpadra. Nyilván lényeges volt a dalválasztás is, ami egyébként nem könnyű feladat, hiszen szerencsére rengeteg népdal áll rendelkezésre.

– A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata kultúrastratégiájának megvalósításáért felelős munkacsoport felkarolta a verseny ötletét – emelte ki Waldmann-né Baudentisztl Éva, az MNOÖ elnökhelyettese, az említett munkacsoport vezetője. – Mi magunk dolgoztuk ki a megvalósítás lépéseit is. Az elsődleges célunk az volt, hogy a fiatalokat és a magyarországi német hagyományainkat közelítsük egymáshoz. Mivel évek óta azt tapasztaljuk, hogy ez az országos szavalóverseny esetében mindig nagyon jól sikerül, úgy gondoltuk, nem árt, ha a kórusaink számára is biztosítjuk az utánpótlást, miközben a közös éneklés a fiataljainknak csak a javára válhat!

A verseny célja a tehetséggondozás mellett a magyarországi németek gazdag dalkincsének életben tartása volt. A szervezők bíznak benne, hogy a résztvevők számára ez az esemény nemcsak megmérettetés volt, hanem közösségi élmény és hagyományőrző ünnep is egyben.

Az énekverseny a Német Szövetségi Belügyminisztérium (BMI) támogatásával valósult meg; annak eredményei itt olvashatók >>>

Forrás: MNOÖ-sajtó

Fotók: Grund Lajos/Zentrum.hu
További képek >>>

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.