Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeFőhírSváb háztartások, örökségek és szerelmek 

Sváb háztartások, örökségek és szerelmek 

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Beszámoló egy különleges történelmi előadásról

Március 19-én folytatódott a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum) azon törekvése, hogy a Zentrum-Programme im HdU elnevezésű rendezvénysorozatának keretében lehetőséget adjon a Heinek Ottó-díjjal kitüntetettek számára, hogy Budapesten, a Magyarországi Németek Házában is bemutathassák eredményeiket. Ezúttal dr. Schweininger Péter, az ELTE BTK Történelem Segédtudományai Tanszékének egyetemi tanársegédje, az  ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium történelem vezetőtanára osztotta meg kutatásainak egy részletét a „Sváb világok. Migráció és mentalitás Száron, 1729 – 1848” című disszertációjából. Az előadás, melyet nagy érdeklődés övezett, betekintést nyújtott a 18–19. századi Magyarország sváb közösségeinek mindennapjaiba, családi kapcsolataiba és társadalmi szerkezetébe.

Erdélyi-Pfiszterer Angelika, a Zentrum igazgatója köszöntötte a megjelenteket

Az est központi témája a sváb háztartások működése, az öröklési szokások, valamint a házassági stratégiák voltak. Dr. Schweininger Péter többek között részletesen ismertette, hogyan alakultak a családok gazdasági viszonyai, miként öröklődtek a birtokok, és milyen szerepet játszottak a nők a közösségek életében.  

De vajon milyen lehetett egy 18. századi sváb asszony élete? Szó esett ennek kapcsán Wiest Antalról és feleségéről, Steckl Mária Magdolnáról, aki húsz év alatt tizenegy gyermeket hozott világra, ám az utolsó szülés után két évvel elhunyt. Az özvegy férfi egy éven belül újraházasodott, hiszen akkoriban ez teljesen megszokott volt. Az új házastársat Kingának hívták és úgy hivatkoznak rá, mint „feleség és minden gyermek mostohaanyja”.  

Dr. Schweininger Péter

Az előadás során az is kiderült, hogy a gyermekek élete sem volt könnyű. Már 10-12 évesen munkába álltak. Sokan más családoknál szolgáltak, míg végül önálló háztartást alapítottak. Ebből a szempontból Gugenberger Jakab sorsa különösen érdekes: 15 évesen már egy gazdánál dolgozott nővérével együtt, később sógorának, majd apósának háztartásában szolgált. Élete 16 évnyi szolgaság után azonban megváltozott, amikor elköltözött Szárról a szomszédos Vértesboglárra és tehetős ember vált belőle. A pontos részletekről dokumentumok nem árulkodnak.

Az előadás során betekintést nyertünk a 18-19. század Magyarországának mindennapjaiba

Megelevenedett előttünk Paulini Jakab alakja is, akit felesége azzal gyanúsított meg, hogy megcsalja. Az asszony a férje után ment Újbarokra és verekedésbe keveredett az ottani kocsmárosnéval. Jakab nem avatkozott közbe, melyet úgy magyarázott, hogy attól félt őt is megverik a falubeliek. Egy másik ügyben lopással is megvádolták, de ezt és a hűtlenséget is tagadta. A tárgyalás során enyhítő körülményként hozták fel, hogy büntetlen előéletű, illetve ígéretet tett arra, hogy „soha többül rossz életre nem vetemedik, a Feleségivel szépen fog lakni, és az édes Atya mellet szorgalmatosan fog a gazdaságban szolgálni”. Így végül egy hét tömlöcbüntetés, illetve huszonöt pálcaütést követően szabadon engedték. 

Dr. Schweininger Péter tartott előadást a Magyarországi Németek Házában

A történeti szemléltetés során több egyedi eset és családi történet elevenedett meg előttünk, amelyek révén a közönség még közelebb kerülhetett a régmúlt mindennapi életéhez. 

Schulteisz Anna

Fotó: Grund Lajos
További képek >>>

〰〰〰〰〰

Szervező:
Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum)

Támogató:
Magyarországi Németek Országos Önkormányzata

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.