Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeFőhírÉlő és fejlődő sváb hagyományok

Élő és fejlődő sváb hagyományok

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

2015. szeptember 20-án második alkalommal rendezték meg a Budai Sváb Délutánt a MOM Kulturális Központban, Budapesten.

A zsámbéki Lochberg Tánccsoport 16 órakor sváb tánccal és élőzenével vezette be az ünnepet. A hét táncpár az eredeti svábruhákban megmutatta, milyen örömmel zenélnek és a táncolnak.

mom2

Ezután a sváb himnusz következett, amit az egybegyűltek kórusban énekeltek. Ebben a pillanatban az egész teremben érezni lehetett a svábok összetartozását és bensőséges viszonyát.

Ezután Kövesdiné Martin Nóra és Meskó Gyula, XII. Kerületi Német Nemzetiségi Önkormányzat képviselői mondtak köszöntőt. Beszéltek a régmúlt hagyományáról és a svábok mély összetartozásáról. Arról is beszéltek, mennyire fontos, mit jelentenek ezek az ünneek.

Ezt követően a Normafa Óvoda gyerekei léptek fel. Énekeltek és táncoltak, sok-sok energiát és örömöt sugároztak.

mom4

Következőként a Törökbálinti Hagyományőrző Népcsoport mutatta be báránytáncát. Először az egyik táncos elmagyarázta, hogy ennél a táncnál eredetileg az a táncpár nyeri meg a bárányt, amelyiknél a dal végén a virágcsokor van. Míg a dalt eljátsszák, a párok egymásnak adják a csokrot. Azért érdekfeszítő ez a tánc, mert senki sem tudja pontosan, hogy mikor hallgat el a zene. Ha a dal véget ér, akkor körbetáncolják azt a pár, amelyiknél a virágcsokor van, és jó szerencsét kívánnak nekik.

Az ikladi Blaublumen tánccsoport bebizonyította, hogy férfi kíséret nélkül is lehet a páros táncot élvezni. Tizenkét fiatal nő táncolt egymással, láthatóan jól szórakoztak.

A délután csúcspontjára egy rövid szünet után került sor. A zsámbéki Lochberg Tánccsoport egy eredeti zsámbéki sváb esküvőt adott elő. Pontosabban egy hagyományos menyasszonyi szokást mutattak be, melynek során a jegyesek a jókívánságokat és az áldásokat fogadják. A publikum nagyon lelkesen kísérte figyelemmel a produkciót.

A pilisvörösvári Schwabenkraft szolgáltatta a zenét a bálon. A fellépett tánccsoportok egyszerű tánclépéseket mutattak a publikumnak, ezért mindenki, aki szeret táncolni, táncolhatott a fellépőkkel. Már 21 óra volt, amikor az est véget ért. A bálon sokat nevettek és beszélgettek. Még azok is táncoltak, akik egyébként nem szeretnek.

Fee Dorina Dutombé

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.