Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

Homealapértelmezett220 éve született Lenau Miklós

220 éve született Lenau Miklós

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

1802. augusztus 13-án a bánsági Csatádon jött világra Lenau Miklós, született Nikolaus Franz Nimbsch Edler von Strehlenau, német költő. 

Nemesi családba született, de édesapja nem tudott ellenállni káros szenvedélyeinek, így először szegénységbe taszította a családot, majd árván is hagyta őket. 

A költő fiatal korában hol Budán, hol Bécsben lakott édesanyjával és testvéreivel, illetve Magyarországon is több helyen megfordult az évek alatt. Jogot, gazdaságot és orvostudományt is hallgatott, de egyiket sem fejezte be, nem feleltek meg szabadelvű ízlésének. Engedve költői ösztöneinek, édesanyja 1829-es halála után bejárta az osztrák Alpokat, majd nagyanyja örökségéből Amerikába is eljutott.

Költészetére leginkább a világfájdalom és a melankólia megélése volt jellemző, amelyek gyerekkorából és későbbi szerelmi csalódásaiból eredeztethetőek. A pusztai táj felfedezőjének és költőjének tartják. Petőfi is az ő versei által ihletődött meg, hogy a Pusztáról énekeljen.

1844-ben, mennyegzőjére készülve elmebaj alakult ki nála, melyet több évig különböző tébolydákban kezeltek, de végül 1850. augusztus 22-én meghalt.

Emlékét őrzi többek között a pécsi Lenau Ház, egy a magyarországi németség regionális kulturális központja. 

Naplemente

(A nádi dalok versciklusból)

Naplemente van,
gyászos fellegek,
szél sír untalan,
sírva ellebeg.

Villám sáppadón
száll az ég alatt,
képe lenn a tón
gyorsan átszalad.

Villám fényinél
téged látlak itt:
lengeti a szél
hosszú fürtjeid!

(Babits Mihály fordítása)

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.